FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - CFR CLUJ 2-2

Stancu Spulberă Steaua » Vezi AICI VIDEO

Articol de - Publicat luni, 29 noiembrie 2010 00:00

Steaua a dat senzaţia că poate întoarce un meci în care Clujul a alternat momentele de graţie cu jocul încîlcit din Elveţia Vezi aici toate golurile din Steaua - CFR 2-2 (video)

Golul lui Culio a sporit senzaţia de frig pe stadionul din Ghencea. Era minutul 11, Hora l-a driblat scurt pe Latovlevici, a pasat pe jos în careu, unde stîngul argentinianului a lovit decisiv. Era cumva în logica desfăşurării primei părţi a meciului. CFR-ul îşi anunţase încă de la început intenţia de a nu sta cuminte la cutie. Schimbaţi în bine după momentul Basel, clujenii, cu Hora şi Peralta la mijloc alături de Culio şi închizătorul Kivuvu, au început curajos, beneficiind şi de problemele pe care le pune Traore oricărei apărări.

Revenirea
Steaua s-a clătinat şi a răspuns de-abia în minutul 22, cînd Tănase a deviat spre poartă şutul-centrare al lui Latovlevici. Pînă atunci, Brandan şi Gardoş se complicau în faţa apărării, Surdu se agita, dar cam fără spor, Tănase încerca rezolvări tehnice, iar Bogdan Stancu nu reuşea să se sincronizeze cu Kapetanos. Funcţiona totuşi flancul stîng, cel al lui Latovlevici, de unde plecau toate incursiunile ofensive ale băieţilor lui Lăcă. Minutul 27 a adus egalarea care răsplătea plusul de posesie şi de insistenţă. Lansat în careu, Kapetanos a fost cu o jumătate de pas la minge înaintea lui Nuno Claro, a cărui intervenţie întîrziată a însemnat penalty dictat fără dubii de Marius Avram. Bogdan Stancu bate cu fentă şi din ceaţa umedă începe să se vadă acea echipă a Stelei pe care şi-o doresc suporterii 90 de minute, timp de 34 de etape.

Reinventarea
În afară de voinţă, tenacitate şi muncă aplicată, fotbalul e şi o problemă de ritm. Steaua a mărit tempoul după revenirea de la cabine şi rezultatul a devenit palpabil pe tabelă după fix 5 minute de la pauză. 2-1 în minutul 50. Tot Bogdan Stancu a îndeplinit aşa-zisa formalitate a golului, băgînd în poartă mingea servită de Surdu.

Gestul de atacant de rasă al stelistului nu fusese o formalitate pentru că tot el a reuşit să rateze fără explicaţii după un contraatac în doi, purtat la început de Kapetanos. Grecul şi Surdu au fost mai apoi actorii unei alte irosiri, cînd, pe rînd nu au nimerit decît picioarele lui Rada şi Cadu ori bannerele din spatele porţii lui Nuno Claro. Stancu şi-a mai bătut şi el joc de o ocazie spre disperarea lui Lăcătuş. Nu s-a terminat aici, pentru că din lecţiile Champions League CFR-ul a învăţat să nu cedeze. A fost suficientă o minge respinsă greşit, o pasă oportună a lui Culio şi o execuţie rapidă a lui Peralta pentru ca scorul să redevină egal. Era minutul 82 şi a venit rîndul Stelei să sufere teribil. A terminat meciul în corzi, mulţumindu-i lui Traore că a irosit în ultimele minute cîteva situaţii incredibile.

Galamaz ratează U Cluj
În următoarele două partide ale Stelei, cu Liverpool şi cu U Cluj, Marius Lăcătuş va fi nevoit să mizeze pe cuplul de fundaşi centrali Gardoş-Geraldo. Fundaşul George Galamaz nu are drept de joc în Europa League şi va fi suspendat în prima etapă a returului, cu U Cluj, după ce a încasat al şaptelea "galben" stagional.

Surdu are contractură
Atacantul Romeo Surdu a ieşit accidentat aseară. Fotbalistul a acuzat crampe musculare şi a solicitat intervenţia echipei medicale. Pentru a nu risca o accidentare mai gravă, fotbalistul a fost înlocuit cu Marinescu.

Liverpool bătută în Premier League
Adversara de joi a Stelei din grupa K a Europa League, formaţia Liverpool a fost învinsă în campionatul Angliei, în deplasarea cu Tottenham, scor 2-1. Golul cormoranilor a fost marcat de Skrtel (42), care a bifat şi un autogol (65). Roy Hodgson a mizat pe formula: Reina - G. Johnson, Carragher (Kyrgiakos 86), Skrtel, Konchesky - Kuyt, Raul Meireles, Lucas Leiva, Maxi Rodriguez - Ngog (Aurelio 74), Torres. Partida Steaua-Liverpool e programată pe 2 decembrie, de la ora 20:00, în direct pe Pro TV, după ce în tur englezii au cîştigat cu 4-1.

Brandan, mijlocaş central
Pablo Brandan a evoluat aseară pe postul de mijlocaş central, acolo unde îl vedea şi fostul antrenor Ilie Dumitrescu şi din cauza căruia a avut contre cu Gigi Becali fiindcă argentinianul nu este folosit pe postul potrivit. Marius Lăcătuş a fost obligat să-l trimită acolo pentru că Ricardo şi Bicfalvi au fost suspendaţi, Apostol şi-a reziliat contractul, iar Anghelov este accidentat. Precedentul meci al lui Brandan ca mijlocaş central a fost în etapa 8-a, la partida cu Astra (1-1).

Matei îl ironizează pe MM
Adrian Matei a continuat disputa verbală cu Mihai Stoica, după ce managerul general al Stelei l-a cotrat fiindcă l-a criticat pe Surdu. "Nu-l înţeleg pe MM de ce tot vorbeşte despre mine. Cînd eu cîştigam titluri cu Steaua, el se ascundea după sobe", l-a ironizat Matei la GSP TV făcînd referire la dezvăluirea lui MM că în anii '80 s-a ascuns la Galaţi în vestiatul oaspeţilor pentru a-i vedea mai bine pe jucătorii din marea echipă a Stelei.