FOTBAL  »  Superliga  »  U CRAIOVA - GLORIA BUZĂU 1-1

Stîngă + Balaci

Articol de - Publicat sambata, 16 mai 2009 00:00

Cei doi au şanse mari să asigure interimatul la Ştiinţa, după ce Napoli şi Gane au fost demişi la finalul meciului de aseară

Craiova are de ieri o nouă bancă tehnică: Ovidiu Stîngă şi Ilie Balaci. În locul unei victorii la pas, meciul cu "lanterna roşie" a produs un adevărat cutremur în Bănie. Semieşecul cu buzoienii (1-1) i-a fost fatal lui Nicolo Napoli. "Nu accept să văd cum cineva îşi bate joc de munca de un an a echipei! Începînd din acest moment, Nicolo Napoli şi Jerry Gane sînt suspendaţi din funcţie, iar de pregătirea echipei se va ocupa un antrenor interimar", a tunat Adrian Mititelu la cîteva clipe de la finalul meciului. Tehnicianul italian habar n-avea la conferinţa de presă că nu mai e "principalul" Craiovei: "Nu ştiu nimic de nici o demisie, preşedintele decide. Eu mă gîndesc la meciurile care urmează şi la obiectiv. Nu am apucat încă să vorbesc cu Adrian Mititelu".

Surse autorizate afirmă că patronul Universităţii vrea să-l instaleze antrenor interimar pe Ovidiu Stîngă, în vreme ce managerul general Ilie Balaci îl va ajuta, dar nu va avea responsabilitatea rezultatelor. O altă variantă luată în calcul de Mititelu e Eugen Neagoe, liber de contract.

19 luni a stat Napoli pe banca Universităţii, fiind cel mai longeviv antrenor al oltenilor din ultimii 10 ani

Speranţe la apel
Aşa cum se anticipa, Comisia de Licenţiere a hotărît ieri să nu acorde licenţa Universităţii pentru sezonul 2009-2010. Decizia este provizorie şi poate fi atacată de craioveni în termen de 10 zile. Oltenii susţin că au adăugat probe "grele" la dosar şi sînt încrezători că în urma apelului vor avea cîştig de cauză. Decizia finală se va anunţa pe 31 mai.

ŞTIRILE MECIULUI

>> Bornescu s-a resimţit la încălzire după ce a fost lovit de o minge şutată de Şoavă. Portarul a putut să evolueze din primul minut după ce a primit îngrijiri medicale.

>> Introdus la începutul reprizei a doua, atacantul Michael Baird a bifat primele sale minute în retur după operaţia suferită în iarnă la genunchiul drept. El a încasat însă şi un "galben" şi e suspendat pentru meciul cu Rapid.