FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - DINAMO, AZI, 21:45, DIGISPORT 1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Stoichiţă chiar devine ”Lippi”! » Victoria cu Dinamo l-ar face cel mai tare tehnician al Stelei de după Revoluţie

Articol de - Publicat joi, 17 mai 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 16 mai 2012 21:46

Dacă o bate pe Dinamo, el face cel mai bun punctaj dintre toţi antrenorii care au condus-o pe Steaua după Revoluţie

A vorbit cu Becali de pe bancă în timpul unui meci şi n-a negat că ascultă indicaţiile patronului în privinţa alcătuirii echipei, dar rezultatele lui chiar sînt bune! Stoichiţă poate deveni în seara asta cel mai tare antrenor al Stelei din 1990 şi pînă acum! Criteriul: procentajul punctelor cîştigate din total. Cu un succes în derby, performanţa lui Stoichiţă devine incredibilă, el ar face 78,78 la sută puncte luate din momentul în care a fost numit în funcţie, cel mai bun "scor" al unui antrenor stelist după Revoluţie! Precursorul lui, Ilie Stan, a contabilizat un procent mult mai slab, 68,88 la sută.

Stoichiţă are pînă acum 6 victorii, două egaluri şi o singură înfrîngere şi inclusiv clasamentul confirmă parcursul bun al Stelei cu el pe bancă. În momentul în care i-a preluat pe roş-albaştri, la sfîrşitul lunii martie, ei se aflau pe poziţia a patra, la 8 puncte în spatele liderului CFR. Între timp, au urcat un loc şi au redus deficitul faţă de lider cu 3 puncte, iar în acest moment încă mai sînt în cursa pentru cîştigarea campionatului.

Cel mai contestat tehnician pe care l-a avut Steaua în ultimii ani, Stoichiţă mai are un motiv să se laude: echipa a bifat deja patru victorii consecutive şi va lupta în seara asta pentru a cincea la rînd. În acest sezon, nu s-a mai întîmplat niciodată ca Tănase şi colegii lui să lege mai mult de trei succese consecutive.

14 ani au trecut de la singurul titlu pe care l-a cîştigat Stoichiţă ca "principal" în Liga 1. A fost campion cu Steaua în stagiunea 1997-1998

45,8% e procentul punctelor cîştigate de Steaua cu Ronny Levy pe bancă

7 goluri a primit Steaua în 9 meciuri cu Stoichiţă pe bancă, devenind formaţia cu cea mai bună defensivă din Liga 1

Mai slab, Lăcătuş a fost aproape de titlu
Ultima oară cînd Steaua a avut şanse să cîştige campionatul pînă spre finalul sezonului, în 2007-2008, Lăcătuş a recuperat incredibil distanţa care-l separa de CFR Cluj, dar a cedat în favoarea ardelenilor. Marius a contabilizat şi el un procent bun de puncte luate, dar sub al lui Stoichiţă. El a avut 65 la sută, "Lippi" are acum 74 la sută şi poate urca dacă o bate pe Dinamo.

Are şi victorii "lejere"
Contestatarii lui Stoichiţă au un argument. Steaua a fost acuzată că a cîştigat surprinzător de uşor partide precum cea de la Galaţi, 2-1 cu Oţelul, de la Braşov, tot 2-1. Chiar şi spectacolul cu Sportul, 4-1, a fost judecat cu suspiciune. Antrenorul a fost apărat de către managerul Mihai Stoica: "Cei care văd blaturi la meciurile Stelei sînt nebuni! Punctele se cîştigă foarte greu în România, acesta e adevărul!".