FOTBAL  »  Superliga  »  POLI TIMIŞOARA - CFR CLUJ 3-2

Timişoara învinge campioana! » Sedativ violet

Alexandru Curtean, Curtean, Poli Timişoara

Articol de GSP - Publicat luni, 09 august 2010 00:00

Timişoara a administrat trei goluri clujenilor, Curtean fiind eroul cu o "dublă" Vezi rezumatul partidei Poli Timişoara - CFR Cluj 3-2! (video)

Cînd a simţit aerul fierbinte din Banat, expirat de 15.000 de timişoreni, campioana CFR Cluj s-a înmuiat precum o caramea. Axente a pus primul mîna pe declanşator, arucînd Peluza Sud în aer, cu un şut violent din marginea careului mare, salvarea lui Nuno fiind bara (4).

Banatul a tresărit cu repetiţie după două "torpile" aruncate de gheata lui Magera din lovituri libere (7, 25), care l-au arcuit serios pe portarul clujenilor. În plin spectacol violet, Sepsi a interpretat stîngaci o notă şi corul entuziast al tribunei a amuţit: gol Bjelanovici!

Timişoara nu a lăsat garda jos şi s-a energizat rapid, după reuşita lui Curtean (30), după un şut plasat şmecheresc, în colţul lung. Ca un ghimpe a stat Axente în spatele lui Cadu şi Piccolo, iar efortul său s-a eficientizat după o pasă filtrantă a lui Bourceanu, deviată de căpitanul feroviarilor în propria poartă (37).

Kone a îndulcit înfrîngerea
Nici duşul rece de la cabine, administrat de Mandorlini, nu a dezmeticit campioana, capabilă de un singur şut mai sănătos la buturile lui Taborda (54). Poli a sărit imediat din blocstart, iar după cursa lui Axente, Curtean a bifat "dubla" (61), dintr-o defensivă visătoare. Şi cînd tribuna se pregătea să salute o victorie clară, Ema Kone l-a lobat elegant pe portarul Timişoarei, îndulcind o diferenţă mult prea mică pentru cum s-a derulat războiul din teren.

Chivorchian în tribune
Directorul general demisionar al lui Poli, Gheorghe Chivorchian, a venit ieri la stadion pentru a-i susţine pe elevii lui Petrovici. Dacă în sezonul trecut prefera să stea pe banca tehnică, Chivo a luat loc de această dată la tribuna oficială. Oficialul, care aproape sigur va deveni preşedintele Vasluiului, a anunţat că în zilele următoare va susţine o conferinţă de presă în care va oferi motivele despărţirii de Timişoara. (Adrian Bucur)

Secunzii pregătiţi de joc :)
Secunzii CFR-ului au găsit un mod inedit de a-şi susţine echipa la meciul de ieri cu Poli. Cei patru colaboratori ai lui Andrea Mandorlini au îmbrăcat, fiecare, tricoul unuia dintre jucători. Astfel, Alin Minteuan a preferat tricoul ivorianului E. Kone, Roberto Bordin pe cel al lui Bjelanovici, Enrico Nicolini pe-al olandezului Kivuvu, iar antrenorul cu portarii Ernes Morini l-a preferat pe cel al brazilianului Edimar. (Marius Tuhuţ)

Dintr-o extremă într-alta
Alexandru Diaconu a avut prestaţii diametral opuse în cele două reprize. Dacă în prima a evitat să sancţioneze cu cartonaşe contactele dure dintre jucători, iertîndu-i de avertismente pe Cadu şi Alexa, în repriza secundă a taxat fiecare atac periculos. Altfel, tuşierul Sebastian Gheorghe a ridicat greşit fanionul în minutul 39, cînd Gabi Mureşan a scăpat singur cu Taborda, deşi era ţinut în poziţie regulamentară de poziţionarea lui Sepsi. (Marius Tuhuţ)

"Deşi venisem să cîştigăm, ne-ar fi convenit şi un scor egal, avînd în vedere că mai tot timpul am pierdut la Timişoara. Poli se va lupta la titlu în acest campionat"
Andrea Mandorlini, antrenor CFR Cluj

"Cred că a fost cel mai bun meci al meu la Poli. Am mai făcut partide reuşite, dar mi-a lipsit golul"
Alexandru Curtean, mijlocaş Poli Timişoara

Inbox

- Gueye Mansour trebuia să fie titular aseară, dar s-a rupt la ultimul antrenament dinaintea jocului. După primele estimări ale medicilor, se pare că este vorba de o ruptură musculară.
- Un fan timişorean şi-a cerut prietena în căsătorie în pauza meciului printr-un mesaj afişat pe tabelă. Acceptul fetei a fost întîmpinat cu urale de întreg stadionul.

City, 2-0 comod cu Valencia
Cu o săptămînă înaintea startului din Premier League, Manchester City şi-a făcut ultimele reglaje contra Valenciei. Managerul Roberto Mancini a avut de ce să fie mulţumit: rivala Timişoarei din play-off-ul Europa League (19-26 august) a jucat convingător şi s-a impus lejer, 2-0. Golurile le-au marcat Barry (28) şi Jo (84). City a mizat pe Hart (46 Given) - Richards, Kompany (78 Ibrahim), J. Boateng (46 Kolo Toure), Kolarov (72 Cunningham) - Yaya Toure (62 Lescott), Barry (66 Weiss), N. de Jong (46 Vieira), David Silva (36 Wright-Phillips) - Tevez (36 A. Johnson), Adebayor (73 Jo). (Constantin Popescu)

FC Vaslui. Lille a remizat la Rennes
Adversară a lui FC Vaslui în play-off-ul Europa League (19-26 august), Lille s-a întors de la Rennes cu doar un punct. Condusă din minutul 24, trupa pregătită de Rudi Garcia a egalat prin Sow (62), reluare simplă după ce mingea centrată de belgianul Hazard a lovit "transversala". "Am fost greoi, mai ales în repriza întîi, cînd am predat iniţiativa gazdelor. Nu meritam mai mult de un punct", a zis antrenorul lui Lille. El i-a folosit pe Landreau - Debuchy, Rami, Beria, Emerson - Mavuba, Balmont, Dumont (53 De Melo) - Sow (79 Obraniak), Frau (65 Gervinho), Hazard. (Constantin Popescu)