FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - KOPER 3-2

Traore a înscris un gol superb contra slovenilor » Piesă de artă

Articol de - Publicat sambata, 05 februarie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 05 februarie 2011 02:02

Jucătorii de clasă ai Clujului au făcut diferenţa ieri în amicalul cu campioana Sloveniei, Koper. Lacina Traore a marcat un gol de senzaţie în minutul 46, cînd, din colţul din dreapta al careului mare, a trimis balonul spre vinclul opus. O piesă de artă care a adus egalarea, după ce slovenii au condus cu 2-0 în startul amicalului.

Nu scăpăm de ei!
Koper i-a avut în componenţă pe veteranii Milan Osterc (35 de ani) şi Miriam Pavlin (39). Vă mai aduceţi aminte de ei? În toamna lui 2001, România a întîlnit Slovenia în barajul pentru Mondialele din Japonia şi Coreea de Sud. Eram favoriţi, Hagi era la începutul carierei de antrenor, dar Osterc a înscris un gol fenomenal, s-a trezit şi "Turbo" Rudonja, iar noi am rămas la TV. Şi-acum, parcă să aducă aminte de acel coşmar, Osterc a dat un trasor de la 30 de metri, învingîndu-l pe Mincă. Pavlin a înfipt un al doilea pumnal, reluînd, simplu şi nemarcat, din 7 metri, în poarta ardelenilor.

Nicoară face banii
Golul lui Bud (35) i-a trezit la viaţă pe elevii lui Minteuan, care au controlat apoi autoritar partida. Osterc şi Pavlin, "motoarele" slovenilor, au cedat sub presiunea vîrstei, iar clujenii au dat drumul săgeţilor. După reuşita de senzaţie, Traore a călcat şi pe bec. N-a reuşit să dea gol din 8 metri, doar el cu portarul advers, dintr-o poziţie simplă!

După evoluţia lăudabilă din amicalul precedent, cu SV Ried (3-1), Nicoară a impresionat din nou. A alergat de le-a scos plămînii adversarilor, iar în minutul 80, a centrat perfect pentru De Zerbi, care şi-a spălat păcatele, trimiţînd cu clasă în stînga portarului.

CFR - Koper (Slovenia, I)    3-2 (1-2)
Au marcat: Bud (35), L. Traore (46), De Zerbi (80) / Osterc (8), Pavlin (22)
CFR (prima repriză): Mincă - Panin, Nuno Diogo, Cadu, Leonardo Veloso - E. Kone, Kivuvu, E. Dică, Bastos - De Zerbi - Bud
CFR (repriza secundă): Mincă - Panin, Cadu, I. Rada, Edimar - Hora, Kivuvu, Peralta, Nicoară - De Zerbi, L. Traore. Antrenor: Alin Minteuan

"Vrem şi mai mult de la sezonul de primăvară, sîntem pe un loc în clasament care nu ne face onoare. O să ne batem la titlu, o să vedeţi!"