FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA A TERMINAT CANTONAMENTUL CU UN EŞEC / STEAUA - ŢSKA SOFIA 1-2

Treziţi la realitate

Articol de - Publicat miercuri, 08 iulie 2009 00:00

Roş-albaştrii au dominat, au avut două bare, dar au greşit de prea multe ori în defensivă şi au pierdut prima oară în Austria

Cristiano Bergodi a ţinut ieri să vadă la lucru rezervele cu care, de altfel, a şi început meciul. Asta l-a costat pierderea meciului cu ŢSKA Sofia, singurul eşec din acest stagiu.

Defensivă vraişte
Apărarea de rezervă a Stelei s-a clătinat serios în prima repriză. De altfel, golul lui Rui Miguel (13) a venit ca urma a haosului din devensivă, adversarul îndeplinind formalitatea dintr-un metru cu Zapata. Vezi aici toate fazele VIDEO din meciul Steaua - TSKA Sofia 1-2 (video)

Şi nu fost singura fază de aceste gen, doar norocul făcînd ca steliştii să scape basma curată. Singurul plus a fost tînărul Filip, care după prestaţia curajoasă de ieri începe să devină un "pericol" pentru Petre Marin.

Stancu, de unul singur
Unica ripostă venită din partea echipei lui Bergodi i-a aparţinut lui Stancu, care a nimerit însă stîlpul porţii (23) dintr-o lovită liberă de la 18 metri. Alături de atacant, cel mai consistent om al Stelei în prima repriză a fost mezinul Ochiroşi, care începe să devină tot mai sigur pe locul lui de titular pe banda stîngă, în detrimentul nou-venitului Grzelak. În rest, roş-albaştrilor le-a fost imposibil să ajungă la poarta bulgarilor din cauza problemelor la construcţie.

Zapata a dormit la golul doi
Problemele Stelei nu au încetat nici după pauză. Şi asta pentru că Zapata şi Golanski i-au ajutat pe bulgari să facă 2-0 prin Kotev (57), după o indolenţă comună. Intrările lui Kapetanos, Toja, Szekely şi Surdu au mai revitalizat jocul Stelei, ultimul reducînd din diferenţă în penultimul minut.

MM, spion
La meci asistat şi fostul manager din Ghencea, Mihai Stoica. Actualul oficial al Uniri Urziceni s-a întreţinut minute bune înaintea partidei cu steliştii care au fost rezerve. De altfel, MM a urmărit meciul încadrat în tribună de Goian şi de Ghionea. Stoica a venit pentru a-l monitoriza pe atacantul lui ŢSKA, Atanas Zehirov.

Evoluţie curajoasă
În 25 de minute jucate, Grzelak a arătat că ştie fotbal

Intrat în minutul 65, Rafal Grzelak şi-a luat locul în banda stîngă, acolo unde a făcut cuplu cu Petre Marin. Polonezul s-a străduit să participe cît mai mult la faza de atac, reuşind cîteva centrări periculoase. Noul număr 10 al Stelei acuză însă lipsa de omogenitate cu noii coechiperi, dar, mai ales, handicapul fizic, el fiind încă în urmă cu pregătirea faţă de ceilalţi.

Grzalek a dat însă dovadă de o bună tehnicitate în minutul 82, cînd a preluat cu capul o minge venită de la Tudose, a pus la pămînt un adersar dintr-o fentă scurtă şi i-a pasat într-o poziţie excelentă lui Kapetanos, însă grecul a nimerit doar transversala.

"Nu este un eşec care să ne poată da peste cap"
Cristiano Bergodi, antrenor Steaua

"Steaua e o echipă tehnică, dar ştiu ce am de făcut. Şansele de calificare sînt egale"