FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - DINAMO 2-1

U Cluj - Dinamo 2-1 » N&N&D. Niculescu, Nasser şi Dănciulescu

Articol de - Publicat vineri, 01 aprilie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 02 aprilie 2011 01:08

Veteranii şi-au făcut încă o dată datoria, de data asta în tabere diferite. "U" a profitat de nesiguranţa şi de lipsa de limpezime a dinamoviştilor în momentele importante

Claudiu Niculescu nu are ceva cu Dinamo. Claudiu Niculescu îi este recunoscător lui Dinamo, pentru că i-a oferit şansa unei alte cariere. La Cluj. La "U" Cluj. Iar fostul golgeter din Groapă profită şi îşi smotoceşte foştii coechipieri cam de fiecare dată cînd îi prinde. De data asta s-a întîmplat în minutul 17 al meciului de la Mediaş, după o centrare precisă a lui Delgado, care i-a prins pe oltenii Bărboianu şi Găman nu plecaţi la coasă, ci fără detentă.

A sărit Claudiu şi pentru ei, apoi a urmat lovitura de cap, anulînd posibilitatea unui reflex al lui Ema Dolha. Trecuseră doar două minute peste sfertul de oră academic al debutului de partidă al unui fotbal muncitoresc şi problemele în apărarea dinamovistă reîncepeau. Cu o distribuţie de import însă.

Momente vesele cu Rubio
Pînă la golul primit, Dinamo alergase bine şi desfăcuse jocul cu o lejeritate care poate vorbi despre automatisme dobîndite la antrenament. Kone a închis eficient, Pătraşcu a încercat să fie şi constructor, iar Rubio, apărut pe postul de mijlocaş dreapta a încercat să arate că şi Torje poate fi înlocuit. Şi poate fi, dar nu cu Oscar, căci în minutul 13 spaniolul şi-a anulat toate reuşitele de pînă atunci, împiedicîndu-se în minge, singur cu portarul Marius Popa în faţă.

Mai departe ar trebui să spunem că după golul lui Claudiu, Dinamo a început să alerge după egalare. Afirmaţia este parţial adevărată, deoarece Dinamo doar a alergat, fără orizont, fără pase adevărate către Dănciulescu şi Liviu Ganea. Clujenii au alergat mai economicos, dar tot ei au avut următoarea mare ocazie prin Nasser (34), care a şutat puţin pe lîngă poarta dinamovistă din marginea careului.

Handbal şi gimnastică ritmică
Cătălin Munteanu îi ia locul lui Pătraşcu din startul reprizei secunde. Andone simte că jocul lui Dinamo suferă (şi) la construcţie. Numai că echipa care insistă şi găseşte mijloacele să o facă este tot "U", unde Balde îl înlocuieşte pe Boştină, accidentat. Este de presupus totuşi că au contat sfaturile lui Ionuţ Badea, aflat în tribună, nu îndemnurile patronului Florian Walter, care a stat pe banca tehnică alături de secunzi şi de rezerve. Jocul e aspru, dar Tudor se abţine să dea cartonaşe.

Are o reţinere, şi procedează corect, inclusiv la plonjonul în careu al lui Rubio, care este schimbat de Bakaj cu 33 de minute înainte de final. Suficiente pentru albanez să arate ce poate, mai ales că spre deosebire de multe alte stadioane din România, dinamoviştii se bucură de simpatie în tribune. Vedem în continuare acelaşi film, parcă mai mult de analiză psihologică decît de acţiune.

Totuşi, Dinamo egalează după o fază muncită de Liviu Ganea, care îi trimite lui Dănciulescu (68), iar căpitanul dinamovist desăvîrşeşte truda colegului, trimiţînd mingea în poartă pe sub Marius Popa, cam cum o făcea în altă eră Gerd Muller în finala Cupei Mondiale din '74. Bucuria egalării a durat puţin, fiindcă în minutul 72 Nasser împinge în poartă balonul pasat cu mîna de la sol, ca la gimnastică ritmică, de Delgado. E 2-1 şi în tribună se audă încă "Dinamo, Dinamo!" Marius Alexe trece pe lîngă a doua egalare şi Clujul rezistă cu un om mai puţin după eliminarea lui Mendy. Rezistă şi cîştigă după un final în care Dinamo şi-a pierdut capul exact atunci cînd trebuia să îl ţină bine pe umeri.

VEZI MAI JOS FOTO ŞI VIDEO DE LA U CLUJ - DINAMO!