FOTBAL  »  Superliga  »  SPORTUL - VICTORIA 2-2

VIDEO » Sportul - Victoria 2-2. Tibi Bălan înscrie în secunda 24, Moldovan debutează cu o remiză

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 septembrie 2010 00:00

700 de spectatori au decis să îşi rupă 90 de minute din timpul liber ca să vină azi în "Regie" la partida Sportul - Victoria Brăneşti. Şi au avut cu adevărat ce vedea, cele două echipe oferind un spectacol de excepţie, într-un joc cu mult peste nivelul Ligii I.

Abia ce Marius Avram a fluierat începutul partidei, că Tibi Bălan (foto, stînga) a pus piciorul la o centrare a lui Maxim şi a deschis scorul. Era secunda 24. 11 minute mai tîrziu, se dictează penalty pentru Sportul. Înscrie calm Dacian Varga. În minutul 24, arbitrul acordă penalty şi pentru Victoria, după un fault asupra lui Olariu. Acelaşi jucător a transformat lovitura de pedeapsă şi a redus din diferenţă.

Prima repriză se încheie, nu înainte de a se consuma cîteva ocazii de ambele părţi, cea mai mare avînd-o Oprea, jucătorul Brăneştiului şutînd din marginea careului de 16 metri, de puţin pe lîngă poarta Sportului (min. 35).

Repriza a doua a fost săracă în goluri, dar extrem de bogată în ratări. Cele mai mari şanse de gol le-au avut "studenţii": Varga (min. 49, şut violent din unghi închis), Curelea (min. 58, a reluat cu capul din 7 metri), Varga (min. 76, şut în diagonala, din afara careului mare).

Pe final, după suita de ratări a Sportului, Ciupe comite un fault nesăbuit la marginea careului mare, iar lovitura liberă este transformată de D. Popa. Era minutul 86.

Sportul pierde două puncte mari şi acumulează 7 puncte în clasament, în timp ce Brăneştiul lui Ilie Stan are acum 5 puncte şi urcă temporar pe locul 14, la egalitate cu FC Vaslui.

Meciurile celor două echipe din etapa viitoare:

Victoria Brăneşti - Pandurii
Poli Timişoara - Sportul Studenţesc

Click aici pentru echipe de start şi liveTEXT!

GSP.RO îţi oferă principalele faze video ale partidei.

VIDEO / 1-0 / In secunda 24 a partidei, Maxim centreaza si T. Bălan inscrie din cativa metri

VIDEO / 2-0 / T. Balan obtine un penalty, iar Dacian Varga majoreaza diferenta pe tabela (min. 12)

VIDEO / 2-1 / Patrascu il faulteaza pe Olariu in careu si se dicteaza penalty. Acelasi Olariu transforma lovitura de la 11 metri (min. 24)

VIDEO / 2-2 / Ciupe comite fault la marginea careului, iar lovitura libera este transformata de D. Popa (min. 86)

Vezi şi alte faze pe gsptv.ro!

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”