FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - CEAHLĂUL, AZI, ORA 21:00, ÎN DIRECT PE LOOK TV, LIVETEXT PE GSP.RO

Veteranii » Cei mai în vîrstă antrenori din Liga 1 se întîlnesc în meciul Petrolul - Ceahlăul

Mulțescu a început fotbalul la juniorii Stelei, dar s-a consacrat la Dinamo

Articol de , - Publicat luni, 20 octombrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 19 octombrie 2014 23:39

Confruntarea de diseară îi pune faţă în faţă pe cei mai vîrstnici tehnicieni ai actualului campionat: Mulţescu 63 de ani - Marin 61.

Petrolul contra Ceahlăul înseamnă şi un duel între cei mai bătrîni antrenori din prima divizie, Gigi Mulţescu, respectiv Florin Marin. Doi tehnicieni cu o experienţă uriaşă, specializaţi în ultima vreme în resuscitarea formaţii aflate în moarte clinică.

Cel mai spectaculos meci dintre ei s-a disputat pe 29 aprilie 2006, în urma căruia Mulţescu a ajuns la Spitalul de Urgenţă, din cauza unor probleme cardiace! A fost un Dinamo - Sportul 4-5 absolut nebun, în care "studenţii" au condus la pauză cu 3-0, au fost egalaţi în minutul 90 la 4, pentru ca, în al doilea minut de prelungiri, Varga să aducă victoria alb-negrilor!

În ciuda vîrstei înaintate, Mulţescu şi Marin s-au întîlnit de numai 4 ori în Liga 1. Primul are două victorii. În rest, a mai fost o remiză şi un succes al actualului "principal" al moldovenilor.

În general, Gigi are 6 confruntări contra Ceahlăului: 2 victorii, 2 remize, 2 eşecuri. În sezonul 2009/2010, a pregătit în 8 meciuri gruparea moldavă (1 victorie, două remize, 5 înfrîngeri), însă nemţenii au retrogradat la finele campionatului.

"Flocea" are 15 partide împotriva Petrolului: 5 victorii, 3 remize, 7 eşecuri. Cel care a eliminat Petrolul sezonul trecut din semifinalele Cupei, în calitate de antrenor al Astrei, i-a condus în 23 de întîlniri pe prahoveni în ediţia 2003/2004, la sfîrşitul căreia "lupii" n-au putut evita pasul către în liga secundă.

"Găzarii" stau prost acasă, "plăieşii" bine afară:
- 7 puncte au scos moldovenii pe teren advers în acest sezon: victorii la Tîrgu Jiu şi-n Ghencea, plus o remiză la Mediaş.
- 8 puncte din 15 a pierdut Petrolul în actuala ediţie pe teren propriu. Rapid a scos o remiză, CFR şi Steaua au bătut.
- 26 martie 2012 a fost data ultimei victorii a Ceahlăului în faţa Petrolului. De atunci, au mai urmat două succese ale "lupilor" şi două remize.
- 29 august 2014, Ceahlăul - Chiajna 2-0, a fost ultima dată cînd nemţenii au cîştigat în Liga 1. Au urmat două remize şi două înfrîngeri.

11 victorii are Petrolul pe teren propriu contra nemţenilor în 13 jocuri. Au mai fost o remiză şi un succes al oaspeţilor

384 de meciuri are Florin Marin în prima divizie, în calitate de antrenor. Mulţescu are 241