FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - CHIAJNA 2-0

VIDEO CFR Cluj - Chiajna 2-0 » Victorie în două minute a ardelenilor » Ilfovenii au cerut un penalty la o fază controversată

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 iulie 2016 22:48

CFR Cluj, formaţie care a început sezonul cu o depunctare de 6 puncte, a câştigat meciul cu Chiajna, scor 2-0.

Vezi aici cum s-a desfășurat meciul

CFR Cluj - Chiajna 2-0 (Cr. Lopez 67', Guima 69')- VIDEO

Prima repriză a fost una slabă, cu puţine şanse de gol. Singura ocazie a venit în minutul 26, când Neluţ Roşu a rămas singur cu Traian Marc şi a trimis mingea în bara laterală.

În repriza a doua, elevii lui Miriuţă au rezolvat meciul în două minute. Cristian Lopez a deschis scorul în minutul 67, cu un şut din voleu, de la 7 metri, iar în minutul 69, Guima a stabilit scorul final, cu o lovitură de cap de la 6 metri.

Până la final, Chiajna a mai avut o ocazie, prin Roşu, dar mingea trimisă de el s-a dus peste poartă. CFR s-a mulţumit cu menţinerea rezultatului şi nu a mai pus presiune la poarta lui Bălgrădean, reuşind prima victorie a sezonului.

100 de meciuri în Liga 1a strâns Săndoi ca antrenor

CFR rămâne neînvinsă pe teren propriu în Liga 1 din 1 decembrie 2015. După 1-2 cu Pandurii, clujenii au avut 7 victorii şi 4 remize.

Echipele de start:

CFR Cluj: T. Marc - T. Lopes, Mureșan, Larie, Camora - Jakolis, Juan Ruiz, Petrucci, Păun - Bud, Cr. Lopez
Rezerve: Mincă, Tînc, Horj, Veres, Filipe Nascimento, Guima, Negruț

Chiajna: Bălgrădean - Tincu, Mamele, Melinte - Feussi, Grădinaru, Maderia, N.Roşu, Bucurică - M. Cristescu, Pena
Rezeve: Iacob, Serediuc, M. Constantinescu, Bărboianu, Ad. Cristea, Răsdan, Răducanu

Penalty refuzat Chiajnei

Prima repriză a fost una tensionată. În minutul 36, Melinte a trimis mingea cu capul şi l-a lovit în mână de Tiago Lopes.
Arbitrul Sebastian Colţescu era bine poziţionat, dar a decis în mod eronoat să lase jocul să continue.