FOTBAL  »  Superliga  »  CSMS IAȘI - CSU CRAIOVA

VIDEO CSMS Iași o spulberă pe CSU Craiova, 3-0, trece pe primul loc în play-out și speră la cupele europene

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 aprilie 2016 19:58

CSMS Iași s-a impus categoric în derby-ul play-out-ului, cu CSU Craiova, 3-0, și a trecut pe primul loc.

Ieșenii au început foarte bine, iar după două minute, Vasile Gheorghe, fostul fotbalist al lui FC U Craiova, a deschis scorul cu un șut din șapte metri, după o respingere în față a lui Starton.

Moldovenii au majorat scorul în minutul 28, prin Golubovici, care a înscris cu un șut din trei metri, în poarta goală.

În a doua repriză, CSU nu a avut forța de a reveni pe tabelă și tot CSMS a marcat. În minutul 78, Țigănașu a marcat cu un șut de la 25 de metri, din lovitură liberă.

După cinci etape din play-out, CSMS Iași este pe locul 1, cu 26 de puncte, cu unul în plus față de CSU Craiova.

Echipa de pe primul loc din play-out are șansa de a participa în cupele europene, având în vedere că ASA este în insolvență, iar Dinamo nu știe dacă va primi drept de joc.

Vezi AICI meciul liveTEXT

CSMS Iași - CSU Craiova 3-0 (V. Gheorghe 2', Golubovici28', Țigănașu 78') - VIDEO

Echipele de start:

CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Mihalache, Ciucă, Țigănașu – V. Gheorghe, Mitic, Llullaku, Bole – An. Cristea, Golubovici
Rezerve: Caparco, Sarici, Viveiros, Piccioni, Onduku, Crețu, Enescu. Antrenor: Nicolo Napoli

CSU Craiova: Straton – Popov, Acka, Iliev, Bancu – Madson, Zlatinski, Nuno Rocha – A. Ivan, Măzărache, Hergheligiu
Rezerve: Vlad, Achim, Kay, Petre, Băluță, Ciocoteală, Dumitraș
Antrenori: Daniel Mogoșanu, Victor Naicu

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Vasile Marinescu, Mircea Orbuleț. Adiționali: Cătălin Popa, Horoa Gabriel Mladinovici. Rezervă: Imre Bucsi

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”