FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - U CLUJ 1-0

VIDEO Două dintr-un foc! CFR Cluj a cîştigat în prelungiri derby-ul cu Universitatea, 1-0, şi a egalat liderul Steaua

Articol de - Publicat marti, 30 septembrie 2014 00:00 / Actualizat marti, 30 septembrie 2014 19:32

CFR a egalat aseară Steaua la numărul de puncte şi este pe locul 2 în clasament, trupa din Ghencea avînd un golaveraj superior. Mai mult, feroviarii au ajuns la 6 victorii consecutive în Liga 1

Feroviarii cîştigaseră ultimele 5 meciuri de Liga 1 şi puteau să urce aseară pe primul loc, cu condiţia să fi învins măcar cu 2-0 şi astfel să aibă un golaveraj superior Stelei, care a călcat greşit cu Astra, remizînd, scor 0-0. De partea cealaltă, U Cluj părea victimă sigură, cel puţin pe hîrtie. Dar unul este calculul pe hîrtie şi altul este jocul din iarbă.

Click aici pentru VIDEO!

După ce CFR a dominat autoritar primul sfert de oră, elevii lui Miriuţă au început să se stingă treptat şi să dea sentimentul că miza trecerii pe primul loc i-a speriat. Posesia a fost de partea vişiniilor, aceştia nu au reuşit să găsească ultima pasă. În minutul 35, vîrful lui U, Mengolo, a văzut al doilea galben pentru simulare şi a fost eliminat.

Deşi acest lucru trebuia să semneze practic sentinţa "şepcilor roşii", U Cluj s-a trezit surprinzător în repriza secundă şi a arătat un joc bun, cu apărare pe două linii şi contre periculoase, evidenţiindu-l pe Felgueiras în mai multe rînduri. Miriuţă a decis însă cu 25 de minute înainte de final să-l schimbe pe Jakolis cu Tiago Lopes. Mutarea a fost una decisivă, pentru că Lopes a reuşit să marcheze golul victoriei în al patrulea minut de prelungiri, după o fază încîlcită, în careul mic.