FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII-”U” CLUJ 6-2

VIDEO Festival de goluri la Tg. Jiu » Pandurii a umilit U Cluj, 6-2

John Ibeh a reuşit o
John Ibeh a reuşit o "dublă"

Articol de GSP - Publicat vineri, 20 iulie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 20 iulie 2012 20:22

Pandurii a învins categoric pe U Cluj, 6-2, în primul meci din sezonul 2012-2013 al Ligii 1

Vezi AICI golurile!

Pandurii lui Grigoraş nu le-au dat nici o şansă jucătorilor lui Claudiu Niculescu. Gazdele au dominat copios încă din start şi au deschis rapid scorul. Servit bine prinre fundaşii clujeni, Ibeh l-a învins pe Boşneag(11). Viera a majorat scorul cu o lovitură de cap la un corner şi echipa lui Niculescu era în genunchi.

Ibeh a realizat "dubla" la o fază ca la antrenament, centrare în faţa porţii şi finalizare cu latul(23). Pe finalul primei părţi, Pătraşcu a redus din diferenţă cu un supergol, şut puternic sub transversală.

Repriza secundă a semănat cu prima, gazdele fiind în control şi ratînd ocazie după ocazie. Totul s-a terminat pentru echipa lui Niculescu în minutul 65, cînd Enrico da Silva a comis henţ în careu şi a fost eliminat. Mihai Răduţ a transformat lovitura de pedeapsă şi a dus scorul la 4-1.

În decurs de 2 minute ambele echipe au marcat cîte un gol. Păcurar a înscris din lovitură liberă(75), iar Matulevicius a marcat al 5-lea gol al Pandurilor. Karim a stabilit scorul final în minutul 85, 6-2.

Echipe de start:

Pandurii
Aşezare: 4-3-3: 80. Mingote - 18. Unguruşan, 3. Viera, 6. Mamele, 2. Al. Vlad - 90. Răduţ, 16. D. Nistor, 28. Al. Maxim - 19. Al. Grigoraş, 27. Lemnaru, 14. Ibeh
Antrenor: Petre Grigoraş

Rezerve: 1. Lazar, 4. Ad. Rusu, 8. C. Cristea, 21. Karim, 23. I. Rada II, 99. Matulevicius, 30. A. Mihnea

U Cluj
Aşezare:4-2-3-1: 33. Boşneag - 27. Krumov, Erico da Silva, 23. Cucui, 16. Ed. Nicola - 7. B. Pătraşcu, 8. R. Iancu - 27. Firţulescu, 10. Al. Păcurar, 20. Paulinho - 24. Alex
Antrenor: Claudiu Niculescu

Rezerve: 1. Matache, 2. Ciupe, 4. Szilagyi, 5. Braz, 23. Muzac, 29. V. Dinu, 11. Drăghici

Arbitru: Cristi Balaj (Baia Mare). Asistenţi: Zoltan Szekely (Baia Mare), Mircea Grigoroiu (Bucureşti)