FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - POLI IAȘI 2-1

VIDEO Final nebun în CFR Cluj - Poli Iași » Omrani aduce victoria ardelenilor în minutul 90+3. Dan Petrescu, din nou eliminat

Articol de GSP - Publicat vineri, 09 martie 2018 22:45

CFR Cluj a învins pe teren propriu Poli Iași în primul meci din play-off, 2-1. "Feroviarii" au condus timp de 84 de minute, dar Iașiul a egalat pe final, din penalty. Nervii au explodat, iar Dan Petrescu a fost trimis din nou în tribună.

camera VEZI AICI VIDEO DE LA MECI!

Totuși, Omrani a reușit să aducă victoria în minutul 93, iar CFR se distanțează temporar la 5 puncte de FCSB.

Clujenii au început meciul cum nu se poate mai bine, iar în minutul 10, în urma unei faze fixe, Țucudean a deschis scorul din câțiva metri. Vârful adus de la Viitorul a revenit astfel pe primul loc în clasamentul golgeterilor, cu 13 reușite. Totodată, Țucudean și-a desăvârșit pofta incredibilă de gol în meciurile cu Poli Iași, reușind să înscrie cel de-al nouălea său gol din carieră împotriva moldovenilor.

În minutul 21, Țucudean a fost la un pas să facă "dubla", dar a trimis cu capul puțin peste poartă dintr-o poziție excelentă.

Cu 2 minute înainte de pauză, CFR Cluj trebuia să primească un penalty în urma unui duel între goalkeeper-ul Denis Rusu și Alexandru Păun, dar arbitrul Iulian Călin a lăsat jocul să continue.

Cu o formulă în care s-au regăsit numeroase rezerve, Poli Iași a contat pentru prima oară abia în minutul 52, când Andrei Cristea a șutat peste dintr-o poziție favorabilă.

Soarta meciului s-a schimbat în minutul 84, când Andrei Cristea a transformat un penalty și a dinamitat finalul de meci. A fost primul gol primit pe teren propriu de CFR după 831 de minute.

Nervii au explodat la Cluj, iar Dan Petrescu a fost trimis în tribună după proteste repetate la adresa brigăzii de arbitri.

La una dintre ultimele faze ale meciului, Bilel Omrani a înscris după un atac prelungit al CFR-ului, dezlănțuind o euforie de nedescris în rândul echipei sale.

CFR ajunge la 33 de puncte și se distanțează la 5 puncte de FCSB, care joacă duminică cu Viitorul.

De partea cealaltă, Poli Iași e pe locul 6, cu 20 de puncte.

CFR Cluj - Poli Iași 2-1
Au marcat: Țucudean '10, Omrani '90+3 / An. Cristea '84 p.

TEXT / VIDEO

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, A. Mureșan, Camora - Hoban, Djokovici - Culio, C. Deac, A. Păun - Țucudean
Rezerve: Vâtcă, Luchin, Peteleu, Mailat, Costache, Al. Ioniță II, Omrani