FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - JUVENTUS BUCUREȘTI 0-0

VIDEO + FOTO FC Botoșani se împiedică din nou de Juventus București și ratează șansa de a se distanța de Dinamo! Moldovenii puteau da lovitura pe final, dar au ratat 3 ocazii imense

Articol de GSP - Publicat vineri, 09 martie 2018 19:57

După un meci adus la viață doar prin ocaziile din finalul meciului, FC Botoșani și Juventus au terminat la egalitate, scor 0-0, primul meci din play-out.

Prima repriză nu a adus ocazii notabile la vreo poartă, astfel că prima oportunitate mare a venit abia în minutul 72, când Golofca a finalizat lamentabil cu capul dintr-o poziție ideală.

Oaspeții puteau da lovitura în minutul 82, dar Cobrea a fost atent și a parat un șut al lui Drăghici, din interiorul careului.

Golofca a fost protagonistul unei alte ocazii importante, lovind bara transversală în minutul 85, cu un șut bombă din interiorul careului.

Mihai Roman a avut ultima ocazie importantă a meciului, finalizând puțin pe lângă poartă din interiorul careului, la capătul unei incursiuni a aceluiași Golofca.

Meciul s-a încheiat 0-0, la fel ca în partida disputată de cele două în sezonul regulat, în urmă cu o lună.

FC Botoșani e pe primul loc în play-out, cu 21 de puncte, cu unul mai mult decât Dinamo, care va juca luni cu Gaz Metan.

De partea cealaltă, Juventus București e pe ultimul loc, cu 7 puncte, și continuă să spere la evitarea retrogradării.

Meciul a fost arbirtat de Radu Petrescu. Petrescu a acordat în urmă cu 4 zile un interviu zguduitor în Gazeta Sporturilor în care a povestit calvarul prin care a trecut: "Așteptam un Nurofen, dar doctorul mi-a scos din cap o tumoare cât o mandarină!".

Asistenți au fost Daniel Mitruți și Alexandru Vodă.