FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - POLI TIMIȘOARA 1-1

VIDEO+FOTO ACS Poli pleacă neînvinsă de la Craiova și oltenii ratează ocazia de a intra în top 6

Articol de GSP - Publicat marti, 01 decembrie 2015 13:38

CSU Craiova și Poli Timișoara au terminat la egalitate, scor 1-1, în primul meci al etapei a 20-a din Liga 1.

Vezi meciul în format liveTEXT

CSU CRAIOVA - POLI TIMIȘOARA 1-1
A marcat:
Nuno Rocha '57 / Hernandez '42 p.
*Al doilea cartonaș galben și eliminare pentru Melinte '68.

Vezi VIDEO cu golurile partidei

Scorul a fost deschis de bănățeni din penalty cu trei minute înainte de finalul primei reprize. Achim l-a faultat în careu pe Curtean și arbitrul Cristi Balaj a arătat punctul cu var. Javi Hernandez a tras pe jos, în stînga portarului, deși vîntul i-a pus mari probleme.

Oltenii au egalat în minutul 57 prin Nuno Rocha, care a marcat cu o deviere din cîțiva metri, după o centrare foarte bună a lui Bancu de pe partea stîngă.

După acest meci, CSU Craiova ocupă locul 7, cu 27 de puncte, la egalitate cu ASA Tîrgu Mureș, însă cu un meci în plus. ACS Poli Timișoara este pe poziția a 10-a, cu 20 de puncte.

Echipele de start:

CSU Craiova: Bălgrădean - Achim, Popov, Iliev, Vătăjelu – Mateiu, Madson, Zlatinski, Bancu – Ivan, Nuno Rocha
Rezerve: Straton, Dumitraș, Kay, Băluță, Hergheligiu, Ferfelea, Curelea.
Antrenor: Emil Săndoi

Poli: Kirschstein – Melinte, Scutaru, Luchin, D. Popescu – O. Popescu, Llorente, Hernandez – Curtean, Rufino, Zicu
Rezerve: Smaranda, Cînu, Sarmov, Belu, Elek, Croitoru, Bărbuț Antrenor: Florin Marin

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”