FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - DINAMO 1-2

VIDEO+FOTO Dinamo întoarce pe terenul Viitorului și reușește prima victorie în play-off, 2-1!

Articol de GSP - Publicat luni, 04 aprilie 2016 22:20

Dinamo a învins Viitorul în deplasare, scor 2-1, într-un meci din etapa a 5-a din play-off. Băieții lui Hagi rămân astfel fără victorie în play-off.

Vezi meciul liveTEXT

VIITORUL - DINAMO 1-2
A marcat:
Florin Tănase 6 / Romario 24, V. Lazăr 71  (VIDEO)

Echipa lui Mircea Rednic a început meciul cum nu se putea mai prost și s-a văzut condusă încă din minutul 6. Portarul Cerniauskas a comis o gafă incredibilă și Florin Tănase a marcat. Goalkeeper-ul a primit o pasă în careu de la Puljici, dar a ratat degajarea și a trimis mingea direct în picioarele lui Florin Tănase. Fotbalistul Viitorului a îndeplinit o simplă formalitate.

În minutul 24, Romario Kortzorg a reușit o acțiune superbă și după ce l-a driblat de două ori pe Benzar și o dată pe Hodorogea a șutat fără șansă pentru tânărul Tordai.

Golul victoriei dinamoviștilor a fost marcat în minutul 71 de Vali Lazăr. Palici a centrat foarte bine de pe partea dreaptă și Lazăr a reluat cu capul din careu.

Dinamo a urcat pe locul 3, cu 30 de puncte, însă are un meci mai puțin decât Pandurii, urmăritoarea "câinilor" care va juca marți cu Astra. Viitorul a rămas pe 5, cu 25 de puncte.

Echipele de start

Viitorul: Tordai – Benzar, Hodorogea, Boli, Cr. Ganea – R. Marin, I. Filip, Pablo de Lucas – A. Chițu, I. Hagi, Fl. Tănase
Rezerve: Buzbuchi, Perju, Casap, Cicâldău, D. Nedelcu, Herold Goulon, Fl. Coman

Dinamo: Cerniauskas – Corbu, Puljici, Nedelcearu, Olteanu – Mevlja, Palici – Bartalsstovu, Romario, Lazăr – Gnohere

Rezervă: Vlad Bârleanu (Bucureşti)
Observator LPF: Mircea Călin (București)
Observator CCA: Cristian Nica (Ploieşti)

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”

În 1987 termina în fața lui Hagi în cursa pentru Balonul de Aur, acum e agent imobiliar » Și-a schimbat și look-ul: „Samuraiul a plecat în vacanță!”