FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - POLI IAȘI 3-3

VIDEO + FOTO Ploaie de goluri în derby-ul din Moldova » FC Botoșani și Poli Iași au oferit un meci spectaculos, cu 6 goluri

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 septembrie 2017 17:18

FC Botoșani și Poli Iași au jucat excelent și au făcut spectacol în derby-ul Moldoveni, încheiat la egalitate 3-3.

FC Botoșani - Poli Iași 3-3
A marcat:
D. Popa 5', M. Roman 9', L. Buș 57'- pen. / Jo Santos 20', P. Mendes 28', A. Cristea 81'- VIDEO
* Flavius Stoican, antrenorul lui CSM Iași, și Costel Enache, antrenorul lui FC Botoșani, au fost trimiși în tribună, în minutul 55, respectiv 78

Botoșănenii au început perfect și după nouă minute conduceau cu 2-0, grație golurilor marcate de Daniel Popa, minutul 5, și Mihai Roman, în minutul 9. Ieșenii au egalat până la pauză. Jo Santos a redus din diferență în minutul 20, iar opt minute mai târziu Mendes a egalat.

După pauză, tot elevii lui Costel Enache au început mai bine. Buș a marcat dintr-un penalty obținut de Moruțan. Ieșenii au avut șansa egalării în minutul 77. La scorul de 3-2 în favoarea gazdelor, Salim Cisse a ratat o ocazie uriașă, trimițând mingea de la un metru de poarta goală!! (Vezi aici video)

Scorul final a fost stabilit tot din penalty, de Andrei Cristea, după un fault asupra lui Sin.

După acest egal, FC Botoșani ajunge la 20 de puncte în 11 meciuri și este pe locul 5. Poli Iași ajunge la 14 puncte, se află pe locul 9, și este la egalitate cu FC Voluntari, echipa de pe locul 8.