FOTBAL  »  Superliga  »  BOTOȘANI - DINAMO 0-1

VIDEO+FOTO Și-au revenit din pumni! "Câinii" au suferit 80 de minute la Botoșani, au jucat și în 10 oameni, dar au dat lovitura pe final

Articol de GSP - Publicat marti, 03 aprilie 2018 19:51

Fără să joace vreun fotbal prea elaborat, Dinamo a reușit să câștige toate cele 3 puncte din meciul cu FC Botoșani, principala contracandidată în lupta pentru șefia play-out-ului. "Câinii" s-au impus la limită, pe final, 1-0.

Prima ocazie a lui Dinamo a venit în minutul 13, când Nemec a tras puternic din marginea careului, iar Cobrea a boxat balonul. În minutul 31, Golofca putea repeta performanța din turul sezonului regulat, însă a greșit preluarea deși scăpase singur spre poarta lui Dinamo.

Cea mai importantă șansă de a marca a gazdelor a fost în minutul 37. Servit de Achim, Mihai Roman a făcut o foarfecă perfectă, însă Penedo a avut o intervenție uimitoare.

Lucrurile s-au complicat pentru Dinamo în minutul 51 când Salomao a fost eliminat după ce l-a călcat pe Mihai Roman.

Când puțini se mai așteptau, Dinamo a dat lovitura. După un contraatac fulger, mingea a ajuns la Pesici, acesta a centrat în fața porții, acolo unde, ajutat și de ieșirea hazardată a lui Cobrea, Moldoveanu a înscris cu capul în poarta goală.

Dinamo rămâne pe primul loc după primele 3 jocuri de play-out. A pus 4 puncte peste FC Botoșani. Are 26, în timp ce moldovenii au 22, cu 4 peste ocupanta locului 3, FC Voluntari.