FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - FC VASLUI 1-1

VIDEO Galben fără noroc » Vasluienii nu reuşesc să cîştige în deplasare, doar o remiză cu Braşov: 1-1

Intrat pe teren în repriza secundă, Mateiu a înclinat terenul spre poarta oaspeților

Articol de - Publicat duminica, 22 septembrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 21 septembrie 2013 23:04

Braşovenii au obţinut doar un punct din întîlnirea cu trupa lui Moşteanu, marcatorul "stegarilor" fiind, ca şi etapa trecută, Romeo Surdu.

Cu o linie ofensivă ce suna bine, cel puţin pe hîrtie, Surdu, Buga şi Andrei Cristea simultan pe teren, braşovenii căutau a doua victorie în campionat, pe o ploaie sîcîitoare şi un teren greu. Deşi a fost un meci în deplasare, Moşteanu a trimis pe gazon o echipă ofensivă, cu două vîrfuri de meserie: Temwanjera şi Pătulea.

Tactica a dat roade, Pătulea a scăpat pe contraatac, de la limita ofsaidului, şi a fost faultat de portarul Marinescu. "Centralul" Kovacs a dictat 11 metri şi Antal a făcut 1-0, cu un şut în partea dreaptă. Vasluienii au continuat atacurile în valuri, braşovenii mulţumindu-se doar să pareze loviturile venite din tabăra moldovenilor.

Un fault la jumătatea terenului avea însă să schimbe soarta meciului. Aganovici a executat cu mult efect pînă în careu, unde Surdu s-a descotorosit repede de stoperul Celeban şi a trimis cu capul în poarta lui Straton, care a ezitat să iasă pe centrare. 1-1 şi pauză!

Partea a doua a fost mult mai bună pentru braşoveni, aceştia trezindu-se după bara lui Caue, din startul părţii a doua, dar şi după intrarea pe teren a lui Mateiu, care a limpezit jocul "stegarilor".

Nou-intratul a verticalizat bine, a încercat şuturi, însă dominarea Braşovului a fost doar una bazată pe posesie, fără ocazii mari de gol.

Cu toate acestea, elevii lui Ţicleanu puteau pune mîna pe cele trei puncte în minutul doi al prelungirilor, cînd mingea deviată de un fundaş al Vasluiului a ajuns la Surdu, care a rămas singur cu Straton, însă tuşierul a semnalizat, eronat, ofsaid şi fiecare dintre echipe a păstrat un punct după fluierul final.

"Sînt supărat că nu am cîştigat în faţa Vasluiului. Mi-aş fi dat golul pentru o victorie. Am forţat în final, dar nu a fost să fie. Şi terenul a fost foarte greu" (Romeo Surdu, atacant Braşov)

ALTE ŞTIRI DE LA MECI:

Arbitraj cu probleme
Istvan Kovacs a dictat penalty, în minutul 11, cînd atacantul Vasluiului, Adrian Pătulea, a scăpat singur cu Marinescu şi a fost faultat de portarul Braşovului.

Lovitura de pedeapsă a fost acordată corect, existînd contact, însă "centralul" i-a dat doar "galben" portarului, deşi se impunea eliminarea acestuia, Pătulea fiind într-o situaţie clară de gol.

O altă greşeală a avut loc în prelungirile meciului, cînd fundaşul moldovenilor, Prahici, a deviat pe spate un balon ajuns ulterior la Surdu, într-o poziţie de unu la unu cu portarul. Asistentul Marinescu a semnalizat ofsaid, deşi mingea ajunsese la Surdu de la un adversar.

Accidentare gravă
Portarul Braşovului, Andrei Marinescu, a degajat o minge în minutul 54 al meciului, iar cînd a aterizat pe piciorul drept a simţit o durere la genunchi. El a cerut să fie schimbat de urgenţă, avînd dureri groaznice. Cel mai probabil, Marinescu are o afecţiune la ligamente.

Incident major la Hamburg! A încercat să atace fanii cu un topor și a fost împușcat de Poliție, înainte de Polonia - Olanda. Atenție, imagini șocante!