FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - PANDURII 0 - 2

VIDEO Gaz Metan - Pandurii 0-2 » Gorjenii obţin prima victorie din Liga 1 pe terenul celor de la Mediaş!

Articol de GSP - Publicat vineri, 29 august 2014 00:00 / Actualizat vineri, 29 august 2014 20:29

Pandurii a obţinut prima victorie din actualul sezon al Ligii 1 pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaş, unde gorjenii s-au impus cu 2-0 prin golurile marcate de Buleică şi Matulevicius.

Urmăreşte aici desfăşurarea liveTEXT a partidei!

Medieşenii au avut primele două mari ocazii ale meciului. În minutul 22, Romeo Roberto a centrat pentru Buziuc, dar reluarea spectaculoasă a acestuia a trecut peste poarta lui Stanca. Trei minute mai tîrziu, Romeo Roberto a centrat din nou perfect pentru acelaşi Buziuc, a cărui lovitură de cap a trecut puţin peste bara porţii.

Prima ocazie mare la poarta lui Pleşca a adus şi golul echipei lui Grigoraş. Buleică a fost deschis bine în marginea careului, mijlocaşul gorjenilor a scăpat din marcajul fundaşilor centrali ai Gazului şi a înscris cu un şut plasat la vinclu (35).

Mihai Roman a ratat o mare şansă pentru Pandurii în minutul 58, cînd şutul său din întoarcere a trecut puţin pe lîngă poarta medieşenilor.

Lovitura de cap a lui Dan Roman a trecut pe lîngă poartă (84). Valentin Creţu a făcut henţ în careu în minutul 86, iar Matulevicius a transformat lovitura de la 11 metri.

Elevii lui Grigoraş au obţinut prima victorie din noul sezon al Ligii 1, impunîndu-se cu 2-0 la Mediaş.

Echipele de start:

Gaz Metan: Pleşca - Szilagyi, Mujdragici, Trtovac, Creţu - Todea, Tahar - Petre, Figliomeni, Romeo - Buziuc
Rezerve: Greab, Llullaku, D. Roman, Giacomini, A. Enescu, Fl. Dan, Buzean

Pandurii: Stanca - Unguruşan, Elton, Christou, Momcilovici - Anton, Nistor - Răduţ, Buleică, Nicoară - Roman
Rezerve: Gliwa, Matulevicius, Negrescu, Pleaşcă, Predescu, Sendroiu