FOTBAL  »  Superliga  »  ARBITRAJ

VIDEO Gol contestat, roşu neacordat » Haţegan a dezavantajat ambele echipe din derby-ul etapei

Articol de - Publicat luni, 02 decembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 01 decembrie 2013 23:00

Reuşita lui Prepeliţă a venit la 21 de secunde după expirarea celor două minute, cu cît Haţegan anunţase că prelungeşte prima repriză, în timp ce Benga trebuia eliminat pentru un fault violent asupra lui Adi Popa.

Golul marcat de Steaua chiar la ultima fază a primei reprize a declanşat nemulţumirea lui Cosmin Contra, care a intrat pe teren şi i-a reproşat lui Ovidiu Haţegan faptul că trebuia să fluiere finalul primei părţi.

Contra are dreptate, Prepeliţă a introdus mingea în poartă în minutul 47 şi 21 de secunde, deşi arbitrul de rezervă a arătat de la margine că prima repriză se va prelungi cu două minute. Imediat după ce Prepeliţă a înscris, Haţegan a fluierat finalul.

"Din punctul meu de vedere, în cele două minute de prelungiri nu s-a întîmplat nimic care să necesite prelungirea prelungirilor, deci Haţegan n-a avut motive să nu fluiere finalul după expirarea celor două minute", a comentat Ion Crăciunescu.

Şi Steaua a avut motive să conteste prestaţia lui Haţegan în prima parte. În minutul 28, Benga îl calcă intenţionat pe gambă pe Adi Popa, însă nici "centralul", dar nici asistentul Ovidiu Artene, care era la 5 metri de fază, n-au luat decizia care se impunea şi anume eliminarea stoperului Petrolului, care avea să marcheze golul egalizator în minutul 78.

Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
Europa League
„80% e PLECAT!” » Rapid pierde cel mai important jucător, dar i-a găsit deja înlocuitor: „Vrem să-l aducem!”
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”