FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - PETROLUL 3-2

VIDEO Gorjenii trag la titlu! Pandurii lui Edi Iordănescu au învins și Petrolul, 3-2, și se apropie la 4 puncte de Astra

Articol de GSP - Publicat luni, 23 noiembrie 2015 22:31

Pandurii trece de Steaua și ajunge la patru puncte de liderul Astra, după 3-2 cu Petrolul.

Gorjenii au defilat la Severin cu Petrolul în prima oră de joc. Săpunaru a deschis scorul din penalty în minutul 20, în timp ce, după pauză, Filipetto (48) și Hora (59) au majorat diferența.

Click aici pentru VIDEO!

Ultimul sfert de oră a aparținut oaspeților, care putea obține și un egal. Marinescu a redus din handicap în minutul 75, în timp ce Lemnaru, lansat perfect de Tamuz, a înscris în prelungiri. Asta după ce ”lupii” rataseră cu doar cîteva minute în urmă o altă mare ocazie de a marca prin același Marinescu.

Echipele de start

Pandurii: Mingote - Unguruşan, Salgado, Filipetto, Momcilovici - Droppa, Săpunaru - Ciucur, D. Nistor, Munteanu - Hora
Rezerve: Stanca, Trifu, Piţian, Vasiljevici, Grecu, Khalouta, Pleaşcă

Petrolul: Pecanha - Peteleu, Tudose, Benga, Faug-Porret - Ropotan, Bucşa - Varga, Zoubir, Nepomuceno - Moussa
Rezerve: Bolboaşă, L. Marinescu, Tamuz, Lemnaru, Genev, Velasco, Chiriţă