FOTBAL  »  Superliga  »  CSMS IAŞI - GLORIA 2-1

VIDEO Inspiraţia lui Ciobi face diferenţa în CSMS Iaşi - Gloria 2-1

Articol de GSP - Publicat luni, 01 aprilie 2013 00:00 / Actualizat luni, 01 aprilie 2013 20:55

CSMS Iaşi a cîştigat confruntarea cu Gloria Bistriţa, scor 2-1, după golurile lui Pătulea şi Onofraş.

Ieşenii au controlat primele 45 de minute, dar au avut dificultăţi în a se apropia de poarta lui Dolha. Totuşi, după o acţiune personală a lui Mitici, Pătulea a marcat din nou pentru CSMS.

VIDEO cu golurile şi cele mai importante faze din CSMS Iaşi - Gloria

Repriza secundă a început însă prost pentru gazde, bistriţenii egalînd dintr-o lovitură de pedeapsă. Căpitanul Tincu a primit şi al doilea cartonaş galben şi Iaşiul a rămas în 10 oameni.

Şi cu un jucător mai puţin pe teren, ieşenii au reuşit să marcheze după inspiraţia lui Liviu Ciobotariu. Tehnicianul moldovenilor l-a introdus pe Onofraş în minutul 69 şi la prima atingere de balon a înscris golul victoriei.

Pe final, CSMS Iaşi a rămas în 9 oameni, dar oaspeţii nu au reuşit să marcheze nici cu doi jucători în plus pe teren.

Desfăşurarea liveTEXT a meciului

După acest succes, CSMS se apropie la doar două puncte de Ceahlăul, prima echipă de peste linia retrogradării. Gloria Bistriţa a rămas pe ultima poziţie, avînd şanse infime pentru o salvare.

ECHIPELE DE START:

CSMS Iaşi: I. Irimia - Mihălăchioaie, Tincu, Avrămia, Mitrea - Milea, Mitici - H. Moutinho, Cl. Ionescu, Ţigănaşu - Pătulea
Rezerve: C. Lungu,  Gado, Nalaţi, B. Straton, Keita, Al. Creţu, Onofraş

Gloria: Dolha - Ţîrcă, Hlinca, Canon, Trestenicu - Pouye, A. Enescu - R. Radu, C. Bucur, M. Chiţu - Antonache
Rezerve: Oghinciuc, Curtuiuş, B. Oprea, Berceanu, V. Pop, M. Stancu, Sighiartău

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”