FOTBAL  »  Superliga  »  SĂGEATA - ASTRA 3-4

VIDEO La limita penibilului » Astra a fost aproape să se facă de rîs după ce a condus cu 4-0

Chițu a marcat trei goluri în acest sezon // FOTO: Sorin Danielciuc / Telegraf Constanța

Articol de - Publicat vineri, 08 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat joi, 07 noiembrie 2013 20:44

Dacă un antrenor ar fi întrebat cum ar vrea să înceapă un meci pentru el, poate nici cel mai excentric nu ar răspunde cu: "Să conducem cu 4-0 pînă în minutul 30". Ei bine, Astra a condus în deplasare cu patru goluri pînă în minutul 27.

Giurgiuvenii au început fabulos. Închizătorul Yahaya a reuşit dubla prin două faze identice, doar centrările venind de pe părţi opuse. Junior Morais din stînga şi Budescu din dreapta au aruncat baloane către centrul careului, de unde ghanezul a trimis cu latul de două ori în poarta lui Panagopoulos.

Golul din lovitură liberă al lui Morais i-a arătat limitele portarului grec, care a luat gol pe partea lui, iar jucătorul împrumutat de la Braga, Yazalde, a scăpat în partea dreaptă şi l-a executat pe Panagopoulos cu un şut plasat, peste portar.

Chiţu readuce Săgeata în joc, după o gafă penibilă a lui Lung. Băieţii lui Selymes au început partea a doua în forţă. Vezan a făcut 2-4 la 8 minute după pauză. Gluma se îngroşa. Următorul gol? Tot Săgeata, tot Chiţu: vîrful s-a desprins în faţa porţii din marcajul lui Ben Youssef şi a făcut 3-4. "Se termină 4-4", murmura tribuna.

N-a fost aşa, Astra s-a impus, dar nu fără să dea un exemplu de "aşa nu" la capitolul "cum să te comporţi la 4-0".

"Prima grijă va fi să cumpărăm un portar. Lung a întors meciul. L-am sunat la pauză pe Dinu Gheoghe şi i-am spus să joace serios. Pe de-o parte mi-aş fi dorit să se termine 4-4 ca să îi pot sancţiona pe jucători cum ar trebui. Antrenorul nu are nici o vină!" ( Ioan Niculae, patron Astra)

"Sînt supărat. Am luat nişte goluri de cascadorii rîsului. Nu înţeleg aceste lejerităţi în apărare. S-a văzut oboseala. Nici nu te poţi bucura după un aşa meci" (Daniel Isăilă, antrenor Astra)