FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - GAZ METAN 2-5

VIDEO » Look de lider! Condusă în minutul 64 de Pandurii, Gaz Metan a revenit ca o superechipă și și-a zdrobit adversara!

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 decembrie 2016 09:30

Pandurii și Gaz Metan Mediaș au oferit meciul sezonului în Liga 1. Chiar și fără golgeterul Llullaku, suspendat, oaspeții au revenit de la 0-1 și 1-2 în minutul 64 și au câștigat cu 5-2, după câteva goluri de excepție. Ardelenii urcă pe primul loc, cel puțin până la meciul Stelei.

Vezi aici liveTEXT

Pandurii - Gaz Metan 2-5 (VIDEO)
Au marcat:
Sânmărtean 17', Țucudean 45+1'/ Al. Munteanu 20', 64', 67', Axente 76, Alexandru Bic 79

Gorjenii au fost cei care au deschis scorul în minutul 17, prin Lucian Sânmărtean, care a prins un șut superb din afara careului. Trei minute mai târziu, Alexandru Munteanu a egalat cu un lob peste Stanca, după o gafă a lui Mrzljak.

Când mai erau doar câteva secunde până la pauză, gazdele au revenit în avantaj după ce Țucudean a trecut de Pleșca și a trimis spre poartă, iar Rugasevici a înscris în propria poartă.

În a doua repriză însă, filmul gazdelor s-a rupt. A început o revenire de excepție a ardelenilor.

Alexandru Munteanu a reușit o nouă execuție de senzație în minutul 64, când a trimis un șut fantastic de la 30 de metri. Același fotbalist al Gazului a avut o nouă fază remarcabilă în minutul 67, când l-a lăsat fără replică pe Stanca.

În minutul 77, Mircea Axente a primit o pasă perfectă de la Eric și l-a executat pe portarul Pandurilor. Balul a fost închis de Alexandru Bic cu 11 minute înainte de final.

Gaz Metan a urcat pe primul loc în Liga 1 după acest meci, cu 37 de puncte, la egalitate cu Steaua, care va juca duminică împotriva Astrei. Pandurii sunt pe 8, cu 24 de puncte.

rCORDURILE ARDELENILOR DUPĂ acest meci:

• Cea mai lungă serie de meciuri fără înfrângere din istoria Gazului, 13 jocuri
  • 5 goluri pe terenul celor de la Pandurii, cele mai multe marcate "afară" într-o partidă în 11 sezoane petrecute în Liga 1;
  •  Pentru a doua oară în istoria clubului, Gaz Metan reuşeşte o victorie la 3 goluri diferenţă pe teren advers;
  • Gazul dă liderul din clasamentul golgheterilor, Llullaku - 16 goluri, dar şi cel mai bun pasator decisiv, Eric - 7 assisturi (la egalitate cu Hanca).

Echipe de start:

Pandurii: Stanca - Pleașcă, Pițian, Ungurușan, Grecu - Mrzljak, Răuță - Voiculeț, Sânmărtean, Herea - Țucudean
Rezerve: Negrilă, David, Trocan, Brînzan, Trifu, Pirtea

Gaz Metan: Pleșca - Crețu, Trtovac, Buzean, Rugasevici - R. Zaharia, Danci, Bic - Al. Munteanu, Eric, Axente
Rezerve: A. Marinescu, R. Romeo, L. Cristea, C. Petre, D. Lupu, Olariu, Buziuc