FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - CS U CRAIOVA 1-0

VIDEO Petrolul obține o victorie extrem de importantă contra Craiovei! Oltenii au jucat în zece mai mult de o repriză

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 aprilie 2016 18:16

Petrolul Ploiești s-a impus pe teren propriu în fața formației CS U Craiova, scor 1-0, în primul meci din etapa a șaptea a play-out-ului.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Victoraș Astafei, în minutul 51, după o respingere greșită a portarului Straton.

Vezi AICI fazele meciului

Craiova a evoluat mai mult de o repriză în inferioritate numerică, după eliminare lui Kay. Fundașul central al oltenilor a luat al doilea galben pentru un fault în careu asupra lui Paolucci, în urma căruia Petrolul a obținut o lovitură de la 11 metri.

Tot Paolucci a executat penalty-ul, însă Straton a reușit să apere șutul italianului.

Este a doua victorie obținută de Petrolul în play-out, însă ploieștenii păstrează în continuare puține șanse de a se salva de la retrogradare. De cealaltă parte, CS U Craiova rămâne pe locul al doilea în play-out, al un punct în spatele liderului CSMS Iași.