FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA

VIDEO Probleme mari la noul stadion "Ion Oblemenco": a crăpat copertina arenei

Foto: Gazeta de Sud (www.gds.ro)
Foto: Gazeta de Sud (www.gds.ro)

Articol de - Publicat vineri, 02 martie 2018 10:51

Acoperișul noului ”Oblemenco” a crăpat pe o porțiune de 4 metri în partea din față a stadionului, în zona rosturilor de dilatare ale structurilor de rezistență. ”E posibil să fie consecința contractării acestora”, susține un specialist în construcții.

Tocmai ce-a intrat în top 10 cele mai frumoase stadione din lume inaugurate în 2017 că noul " Ion Oblemenco" are din nou probleme. Într-un videoclip postat, joi, pe pagina de Facebook "Craiova Cetatea Banilor Las Vegas-ul României", doi muncitori pot fi văzuți în nacela unei macarale, inspectând copertina arenei din Bănie.

La mărirea imaginii se poate distinge o crăpătură apărută pe o porțiune de 4 metri, în zona rosturilor de dilatare ale structurilor de rezistență. Conform cotidianului local Gazeta de Sud, aceasta se află în partea din față a stadionului și, potrivit unui specialist în construcții, e posibil să fie consecința contractării rosturilor de dilatare.

Probleme au fost la "Ion Oblemenco" inclusiv în perioada construcției. În august trecut, cu 3 luni înaintea inaugurării, s-a constatat că structura metalică a acestuia nu se îmbina într-o anumită zonă, iar învelitoarea nu se potrivea cu restul copertinei.

Antreprenorul general, CON-A Sibiu, a negat atunci existența vreunei defecțiuni, însă Inspectoratul de Stat în Construcții (ISC) a recunoscut că învelitoarea respectivă fusese instalată "fără a se monta elementele de prindere pe generatoare. Au fost constatate neconcordanțe/deficiențe între geometria structurii metalice proiectate și cea executată. Proiectantul va dispune remedierea sau refacerea, după caz, a acestor deficiențe, prin «dispoziție de șantier» (prin care se va stabili dacă a fost afectată sau nu siguranța lucrării)".

52.000.000 €a costat construcția stadionului "Ion Obemenco", demarată în 2015. Arena a fost inaugurată în noiembrie 2017

Citește și:
„Îți omor copiii în Portugalia!” » Scandal-MONSTRU după Craiova - Levski: la un pas de bătaie!
Liga Campionilor
„Îți omor copiii în Portugalia!” » Scandal-MONSTRU după Craiova - Levski: la un pas de bătaie!
Nu s-a văzut la TV! Ședința de urgență pe care a avut-o Mihai Rotaru după eliminarea din Liga Campionilor
Liga Campionilor
Nu s-a văzut la TV! Ședința de urgență pe care a avut-o Mihai Rotaru după eliminarea din Liga Campionilor
Soția lui Juan Bauza l-a dat de gol: „Să sperăm că va juca acolo!”
Superliga
Soția lui Juan Bauza l-a dat de gol: „Să sperăm că va juca acolo!”
Nunta anului în sport?! A cerut-o în căsătorie pe celebra cântăreață
Stiri extrasport
Nunta anului în sport?! A cerut-o în căsătorie pe celebra cântăreață
ANAF lansează controale la persoanele care au încasat bani din drepturi de autor și au depășit plafonul de TVA. Ce trebuie să știe cei vizați
Profit.ro
ANAF lansează controale la persoanele care au încasat bani din drepturi de autor și au depășit plafonul de TVA. Ce trebuie să știe cei vizați
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Iată DOSARUL COMPLET de la Securitate al lui Dan Șucu, informatorul „Mircea Crișan”: „Voi respecta toate indicațiile” + „Timid, greoi în gândire, bâlbâit. Un mediocru necesar!”

Universitatea Craiova - Levski Sofia 2-2! Leka noşt, deţa! Campioana iese din scenă în turul 2 din UCL! Rămânem încă un an în afara fotbalului care contează


Comentarii (42)
dansy
dansy  •  04 Martie 2018, 09:15

Voi cei la "marea GSP" de ce nu scrieti ca problema stadionului,cu acea crapatura,s-a rezolvat imediat????Rusine GSP!

dansy
dansy  •  03 Martie 2018, 09:27
Postat de andrei.f pe 02 Martie 2018, 11:33

După "specialişti" copertina e foarte bună doar că nu trebuie să se contracte sau să se dilate. Adică, să nu fie nici iarnă, nici vară !

Voi nici macar nu aveti stadion,asa ca ciocul mic hotilor.Mai bine ne explicat cum ati luat-o la Sibiu.Ha,ha,ha!

dansy
dansy  •  03 Martie 2018, 09:16
Postat de simonhalep pe 02 Martie 2018, 13:06

Hahaha, era normal în oltenia cea hoață, condusă de olguța mafioata.

Hotii sunteti voi! O stie toata lumea.V-am furat noi vreodata fraiere?Da-mi un exemplu.

Vezi toate comentariile (42)
Comentează