FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - ACS POLI 2-1

VIDEO Salvatorul » Andrei Cristea a adus prima victorie Braşovului din acest sezon, 2-1 cu ACS Poli

Cristea, felicitat după golul de 3 puncte

Articol de - Publicat sambata, 24 august 2013 00:00 / Actualizat vineri, 23 august 2013 23:04

Pe o furtună ca-n poveşti, Andrei Cristea a adus soarele sub Tîmpa cu un gol în prelungiri.

Ploaia ce a lovit seara trecută Braşovul a reuşit să înece elanul Timişoarei din primele etape şi să trezească la viaţă o echipă aproape înmormîntată.

Pe un stadion pustiu, "stegarii" au dominat din start, irosind ocazii pe bandă, Danquah (5), Buga (23), Machado (36). Acestea au prefaţat golul lui Rodrigues (40), care a trimis o torpilă sub bară din interiorul careului: 1-0!

A doua repriză a început deşertic, însă Şeroni (61) a adus puţină culoare partidei prin golul egalizator, cu un "cap" din 6 metri, la colţul scurt: 1-1! Acelaşi Rodrigues (77) a fost la un pas să realizeze "dubla", apoi Madeira a fost trimis mai devreme la vestiare (78).

Şi tocmai cînd Poli încerca să dea lovitura, Andrei Cristea a lovit decisiv pe o contră, în al patrulea minut de prelungiri: 2-1! Succes uriaş pentru debutantul Ţicleanu, gol la fel de important pentru fostul golgeter Cristea.

"Am simţit ajutorul lui Costică Ştefănescu de acolo, de Sus. Şi cerul a plîns tot meciul" (Aurel Ţicleanu, antrenor FC Braşov)

Incident major la Hamburg! A încercat să atace fanii cu un topor și a fost împușcat de Poliție, înainte de Polonia - Olanda. Atenție, imagini șocante!