FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - PANDURII

VIDEO şi FOTO » Viitorul - Pandurii 4-0 » Gică Hagi l-a surclasat pe Iordănescu jr. şi se apropie de Europa League

Articol de GSP - Publicat joi, 19 martie 2015 00:00 / Actualizat joi, 19 martie 2015 15:54

Viitorul a cîştigat categoric în faţa celor de la Pandurii, scor 4-0, în primul meci al zilei.

Vezi aici meciul liveTEXT

Vezi aici video cu golul de 1-0

Vezi video cu golul de 2-0

Vezi video cu golul de 3-0

Vezi video cu golul de 4-0

Meciul a început furtunos, iar în minutul doi Mitriţă a fost faultat în careu de Unguruşan şi arbitrul a dictat penalty. Bogdan Mitrea a transformat fără emoţii şi a marcat al 11-lea gol al său din acest sezon.

În repriza a doua, tot cei de la Viitorul au jucat mai bine şi au controlat jocul. În minutul 62, Romario Benzar a profitat de o gafă în defensiva gorjeană şi a majorat diferenţa, cu un şut din şase metri.

Fundaşul Bogdan Ţîru a marcat primul gol din carieră, după o fază creată de Bănel Nicoliţă. Mijlocaşul a pătruns în careu şi i-a pasat lui Ţîru, care a marcat cu un şut din şase metri.

Scorul final a fost stabilit de Romario Benzar, care a reuşit dubla în minutul
82. Mijlocaşul a înscris cu un şut din voleu, din unghi, care l-a lăsat fără
replică pe portarul Gliwa.

O singură dată a mai cîştigat Viitorul la patru goluri diferenţa. Prima dată s-a
întîmplat în 2014, cînd elevii lui Hagi s-au impus cu 4-0 în faţa Coronei Braşov.

După această victorie, Viitorul acumulează 29 de puncte şi rămîne pe locul opt, la nouă puncte în faţa echipei de pe primul loc retrogradabil. Cei de la Pandurii rămîn pe locul 10, cu 25 de puncte.

Echipele de start:

Viitorul: Albuţ - Cr.Manea, Ţîru, Mamele, Mitrea - Nedelcu, Daminuţă - Nicoliţă, Benzar, Mitriţă - Henrique
Rezerve: Buzbuchi, Puţanu, C.Munteanu, Fl.Tănase, Gavra, Marin, Hodorogea

Pandurii: Gliwa - Unguruşan, Cordoş, Vasiljevici, Momcilovici - Pintilii, P.Anton - Shalaj, D.Nistor, Răduţ - M.Roman
Rezerve: Stanca, Buleică,  Eric, Şandru, Elton, Brata, Matulevicius