FOTBAL  »  Superliga  »  CS U CRAIOVA - CHIAJNA 2-0

VIDEO Știința Diesel » CS U Craiova a mers ceas în repriza a doua cu Chiajna, scor 2-0

Adus recent de la Ludogoreț, bulgarul Hristo Zlatinski a marcat aseară primul său gol în tricoul Universității

Articol de - Publicat duminica, 09 august 2015 00:00

După o primă repriză dezamăgitoare, oltenii s-au trezit în partea secundă și au cîștigat lejer grație reușitelor mijlocașilor Băluță și Zlatinski.

Dacă invocarea căldurii mai reprezintă o scuză valabilă, atunci putem înțelege prima repriză a meciului de pe Extensiv. Fazele de poartă aproape că nu au existat, iar atmosfera a fost întreținută doar de duritățile celor două tabere, Ferfelea ieșind cel mai șifonat după prima parte.

Mijlocașul a fost ținta oaspeților, iar în cel mai important moment al reprizei, tot el a fost vătămat de Matache care l-a faultat în careu, însă durerea lui Viorel nu l-a impresionat pe arbitrul Călin să dicteze penalty-ul ce se impunea.

Mateiu a declarat că echipa sa este cea mai bună formație din Liga 1 înaintea partidei și mai avea o repriză să o demonstreze. După mai multe atacuri, băieții lui Cârțu&Săndoi au reușit să și marcheze.

Legea compensației și-a băgat coada, iar penalty-ul neacordat parcă s-a răzbunat după golul lui Băluță. Vitezistul Craiovei a înscris cu capul, chiar dacă era unul dintre cei mai scunzi jucători de pe teren, însă a făcut-o din ofsaid!

Ca să lămurească treaba, Mateiu i-a pasat ideal lui Zlatinski, iar acesta l-a fixat cu privirea pe Matache și l-a lobat superb de pe 16 metri.

Penalty refuzat, gol din ofsaid

În minutul 27, Ferfelea a rămas singur cu Matache, a încercat să trimită mingea pe lîngă acesta, însă portarul Chiajnei l-a blocat printr-o intervenție brutală. "Centralul" Călin nu a considerat că Matache a comis o infracțiune și a lăsat jocul să continue, deși s-ar fi impus 11 metri și minimum "galben". Și golul lui Băluță s-a înscris în condiții neregulamentare. Micuțul mijlocaș dreapta a fost în afara jocului (foto) în momentul centrării lui Vătăjelu. Plasat excelent, asistentul Neacșu nu a semnalizat ofsaidul la Băluță.

"Am înțeles că la primul gol a fost ofsaid. E un moment greu, dar trebuie să trecem împreună peste el"
Florin Matache, portar Chiajna

"Îmi doream mult să înscriu și să cîștige echipa. Dacă arbitrul nu a dictat ofsaid la golul meu, înseamnă că nu a fost. Ne propunem să luăm maximum de puncte din următoarele două meciuri"