FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - U CLUJ, AZI, 21:00, DIGISPORT 1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

VIDEO Succes istoric » U Cluj a învins-o pe CFR, 2-1, pentru prima dată după 22 de ani!

Captură Digisport

Articol de GSP - Publicat luni, 24 martie 2014 00:00 / Actualizat luni, 24 martie 2014 23:08

Universitatea a cîştigat derby-ul Clujului, 2-1 cu CFR, bifînd primul succes în faţa marii rivale după 22 de ani.

Ultima victorie a "şepcilor roşii" avusese loc în 1992, cînd ambele echipe se aflau în eşalonul secund. Mai mult, aceştia nu se impuseseră în Liga 1 din 1972!

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Lemnaru a deschis scorul în minutul 15, după ce l-a scos din joc pe Cadu şi l-a învins pe Felgueiras cu un şut la colţul lung. Astfel, vîrful oaspeţilor a ajuns la cel de-al zecelea gol în acest sezon.

Click aici pentru VIDEO!

Bucuria "studenţilor" a durat numai 3 minute, pînă cînd Ogbu a egalat cu o lovitură de cap din 6 metri, după o centrare a lui Negruţ. La pauză, Miriuţă l-a aruncat în luptă pe Florin Costea, mizînd pe fostul atacant al Stelei pentru prima dată în acest sezon. "Cioară" nu s-a remarcat însă deloc pînă la finalul meciului.

U Cluj a dat lovitura în minutul 63 prin Raul Ciupe. Fundaşul "şepcilor roşii" a şutat direct pe poartă dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, păcălindu-i pe fundaşii "feroviarilor" şi pe Felgueiras.

La finalul partidei, fanii lui U Cluj au pătruns pe teren pentru a sărbători succesul alături de jucători.

Echipa lui Mihai Teja a ieşit din zona retrogradării cu această victorie, depăşind Săgeata Năvodari la golaveraj. De partea cealaltă, CFR Cluj a ajuns pe locul 10.

CFR Cluj: Felgueiras - Maftei, Cadu, Rada, Camora - Monroy, Rui Pedro - Maah (Fl. Costea 46), Negruţ (Chanturia 75), Gabionetta (Tade 67) - Ogbu
Antrenor: Vasile Miriuţă

Universitatea Cluj: Veselovsky - Ciupe, Ninu, Abrudan, Tîrnăcop - Lungu (Takacs 87), Bucşă - Boutadjine, Calcan (Kovacs 64), Gercaliu - Lemnaru (Machado 75)
Antrenor: Mihai Teja

Cartonaşe galbene: Cadu '62, Camora '66, Rada '79, Chanturia '90+1 / Bucşă '39

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”