FOTBAL  »  Superliga  »  INTERNAȚIONAL - FC TIMIȘOARA 0-3

Zmei în ţară

Articol de - Publicat marti, 06 octombrie 2009 00:00

Timişorenii au trecut repede peste ruşinea suferită cu Dinamo Zagreb şi au cîştigat la Mioveni cu acelaşi scor cu care pierduseră joi

La o zi după ce a fost reconfirmat în funcţie de Marian Iancu, Neluţu Sabău avea o singură variantă pentru meciul de la Mioveni: victoria. Gazdele, cu Popa în poartă, dornic de revanşă după ce a plecat pe uşa din spate de pe Bega, şi cu Abiodun şi Raţiu, împrumutaţi de la Poli, ţinteau primele puncte acasă în acest sezon.

Salvatorul Pantilimon
Fără Parks şi Alexa, odihniţi pe bancă, timişorenii s-au chinuit în prima repriză. Doar Vrsici a încercat ceva, dar şuturile sale au trecut pe lîngă poartă (7, 22). Argeşenii au replicat prin Kone (18, 21), apoi şi-au trecut în cont cea mai mare ocazie a primei părţi. Daniel Stan i-a suflat mingea lui Scutaru şi a scăpat singur cu Pantilimon, dar l-a luat la ţintă pe acesta. Mingea a ajuns la Nasser, care l-a imitat pe colegul său (27). Pe contraatac, Goga a deviat perfect pentru Bucur, însă Popa a blocat (28).

Recital după pauză
Certaţi de Sabău la vestiar, bănăţenii au părut altă echipă la reluare, iar Goga a adus repede liniştea (48). Văzîndu-se cu sacii în căruţă, timişorenii au evoluat dezinvolt şi după două ratări ale lui Chiacu, golgeterul Bucur a marcat şi el (67). Zece minute mai tîrziu, Karamian a făcut 3-0 cu un şut de la 16 metri şi partida era încheiată. Scorul ar fi putut fi şi mai mare, însă Magera şi Parks l-au remarcat pe Popa de cîteva ori. Iar Poli urcă pe podium, la doar un punct în spatele liderului Rapid.

0 puncte au reuşit cei de la Curtea de Argeş în cele 5 partide jucate la Mioveni, locul de disputare a partidelor de acasă

"Alexandru Tudor mi-a zis: "Aşa meciuri îmi place şi mie să arbitrez". Nu mi-a fost teamă că voi fi dat afară dacă pierdeam"
Ioan Sabău, antrenor Poli Timişoara

Ştirile meciului:
- Timişoreanul Dan Alexa a fost rezervă aseară, însă a reuşit să ia un cartonaş galben cînd se afla pe bancă. În minutul 52, mijlocaşul a protestat la o decizie a lui Tudor, iar "centralul" l-a avertizat.
- În tribune au fost prezenţi Florin Marin, antrenorul Ceahlăului, şi tehnicianul Stelei, Mihai Stoichiţă.
- Fundaşul lui Internaţional, Florin Popa, a venit special de la Bologna pentru a-şi urmării colegii. El se recuperează în Italia după o operaţie de menisc suferită luna trecută.

" Alexandru Tudor mi-a zis: "Aşa meciuri îmi place şi mie să arbitrez". Nu mi-a fost teamă că voi fi dat afară dacă pierdeam"