FOTBAL  »  LIGA 2  »  FC U CRAIOVA - OLIMPIA 1-1

Careu de ghinion » FC U Craiova a ajuns la 4 meciuri fără victorie, după 1-1 cu Olimpia

Stoianof (în albastru) a marcat primul său gol din campionat, însă n-a avut motive de bucurie la final

Articol de - Publicat duminica, 17 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 16 noiembrie 2013 21:38

FC Universitatea a ajuns, prin remiza de ieri, la al 4-lea meci la rînd fără victorie, oltenii fiind egalaţi în prelungiri, după ce s-au jucat cu fotbalul

Aşa cum şi-a obişnuit propriii suporteri în această ediţie, Ştiinţa oferă emoţii cu atît mai mari cu cît meciurile se apropie de final. Ieri, la Severin, a fost a 7-a confruntare din sezon, cînd rezultatul a fost decis în ultimele 5 minute ale partidei. Oltenii au scăpat printre degete victoria, după un meci controlat autoritar, pentru că l-au pierdut din vedere pe Ene, la un corner, în prelungiri, iar Olimpia a scos un punct.

Trupa lui Napoli, fără "clasicii" Ciucă şi Stoica, absenţi, cu Mîrzeanu suspendat, a pus stăpînire pe meci încă din prima parte, dar golul a venit de-abia în minutul 57, cînd Stoianof a înscris din careul mic, după centrarea lui Buşu. Bălan (67) ar fi putut rezolva victoria, la ratarea imensă din 10 metri, după pasa lui Goge. Nici Săceanu (76) n-a nimerit poarta, iar golul lui Căle (82) a fost anulat de "centralul" Balaci pe motiv de fault la portar.

Scenariu asemănător în septembrie: în tur, Ştiinţa a deschis scorul prin Bălan, în minutul 60, iar sătmărenii au egalat în minutul 83 din penalty-ul lui Bujor.

FC Universitatea - Olimpia 1-1 (0-0)
Au marcat: Stoianof (57) / C. Ene (90+2)
FC Universitatea: Hotoboc - Mitici, Acka, Cosici, Buşu - Jorginho (Goge 46), Săceanu, J. Nicolae (V. Gheorghe 46) - Cl. Bălan, Căle, Stoianof. Antrenor Nicolo Napoli
Olimpia: B. Miron - Muntean, C. Ene, Bălău, Iuhaş - Gavrilescu, Villand (Marinaş 79), Mureşan (Feier 68), Zsiga (P. Dragoş 68) - Bujor, Lemac. Antrenor Tiberiu Csik

6.000 de bilete gratuite vor avea fanii Ştiinţei la meciul de pe "Ion Oblemenco", de sîmbătă, cu CS Universitatea

Țeapă de milioane luată de UEFA » Unde a putut fi urmărită ilegal finala Ligii Campionilor

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring