FOTBAL  »  LIGA 2  »  DINAMO - POLI IAȘI 1-3

VIDEO Explicația lui Burcă pentru eșecul cu Poli Iași: „E o lecție pe care trebuie să o învățăm”

Ovidiu Burcă, antrenorul lui Dinamo, a analizat meciul pierdut de echipa sa cu Poli Iași, scor 1-3, în etapa #5 din play-off-ul Ligii 2.

Articol de , , , - Publicat marti, 25 aprilie 2023 22:24 / Actualizat marti, 25 aprilie 2023 22:52

Burcă e de părere că echipa sa a căzut din punct de vedere moral, după golul marcat de Harrison, în minutul 42. Antrenorul lui Dinamo pune evoluția modestă din rerpiza a doua pe seama lipsei de experiență a jucătorilor, care nu au știut să gestioneze momentul.

Burcă versus spectatori! Conflict aprins pe margine, după huiduieli repetate: „Vor numai «bufa-bufa»”
DINAMO - POLI IAȘI

Declarațiile lui Ovidiu Burcă după Dinamo - Poli Iași 1-3

„Așa se întâmplă când o echipă tânara nu poate să gestioneze primirea unui gol. Stiam că e important să sărim presingul lor, în prima repriză a fost ok. Apoi, după golul 2, ne-am pierdut încrederea. Înlocuirea lui Țâră a schimbat dinamica. S-a accidentat.

Când iei un gol târziu, trebui să ai caracter, curaj. E o lecție pe care trebuie să o învățăm. Am încercat la pauză să le ridic moralul, să îi încurajez. Nu am reușit, din păcate. Prima repriză a fost foarte bună. Am găsit soluții pentru a ieși din presing. Un jucător nu trebuie să își piardă încrederea, de aceea nu am reusit în repriza a doua.

Trebuie să joci 90 de minute, să ai intensitate. Ne lipsesc și niste jucători, se vede. E nevoie de răbdare, e un proces început cu jucători tineri. Promovarea directă nu e jucată. Mai este returul play-off-ului, mai sunt puncte puse în joc. Depinde doar de noi. Am mai trecut prin momente grele. Dar acum e altă situație. Încerc să le ridic moralul.

A doua repriză a fost confuză. Va trebui să analizăm. E play-off, jucăm cu cele mai bune echipe. Nu cedăm, mergem înainte, trebuie să câștigăm la Buzău.

Primul lucru pe care trebuie să-l facem e să ridicăm capul sus, să reparăm lucrurile care ne-au dereglat. Trebuie să fim optimiști, să luptăm pentru locul 3”, a declarat Ovidiu Burcă după meciul cu Poli Iași, la flash-interviu, Orange Sport.

VIDEO. Ovidiu Burcă, conferință de presă după Dinamo - Poli Iași 1-3: „Încă nu mă gândesc la baraj, păstrăm șanse la promovarea directă”

Ce s-a întâmplat la pauză? Leo Grozavu recunoaște: „Am intrat un pic în ei!” + ce a remarcat la Burcă: „E de apreciat”
Dinamo - Iași 1-3
Abia angajat, Rednic e „amenințat”: „Vreau să-i stric debutul!”
PLAY-OUT

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”