FOTBAL  »  LIGA 2  »  FRF

Veste bună pentru fotbaliștii români: a scăzut numărul străinilor în Ligile a 2-a și a 3-a!

Articol de - Publicat miercuri, 20 ianuarie 2010 00:00

Criza financiară, suprapusă cu reglementările FRF privind transferurile de jucători străini în România, reprezintă o șansă pentru fotbaliștii români. 

Potrivit unui bilanț făcut de Direcția Competiții a FRF, în 2009 au scăzut numărul jucătorilor străini legitimați la echipe din ligile inferioare și de juniori.

”Un aspect care trebuie subliniat este acela că, din totalul transferurilor (591 în Liga a 2, 1.097 în Liga a 3-a, 1.167 la nivelul juniorilor și 23 de jucătoare), 111 au fost transferuri ale unor jucători străini (61 în Liga a 2-a, 30 în Liga a 3-a și 20 la nivel de juniori). S-a înregistrat o scădere în comparație cu anii precedenți, acest fapt datorîndu-se condiționării legitimării jucătorilor străini extracomunitari de obținerea permisului de muncă precum și stabilirea unui număr minim de jucători formați lanivel național pentu fiecare nivel competițional. De altfel, majoritatea străinilor din Ligile a 2-a și a 3-a sînt proveniți din țări din afara Uniunii Europene”, se precizează în raportul Direcției Competiții a FRF pentru Adunarea Generală de luni, 25 ianuarie.     

Printre străinii care evoluează în Liga a 2-a se remarcă nigerianul Dino Eze (foto), care a ajuns la UTA via Chimia Brazi (Liga a 3-a) după ce a cochetat la un moment dat și cu Steaua.   

Numărul fotbaliștilor străini s-a redus și în Liga 1. În turul campionatului au fost legitimați 152 de jucători de ”afară” fața 186 în aceeași perioada a sezonului trecut, ceea ce înseamnă o scădere de 20%.

Citește și:
FCSB - Fenerbahce, duel în ultima etapă a grupei Europa League » Toate CALCULELE + Reporterii GSP transmit de la stadion
Europa League
FCSB - Fenerbahce, duel în ultima etapă a grupei Europa League » Toate CALCULELE + Reporterii GSP transmit de la stadion
Pleacă Denis Alibec! Jucătorul s-a înțeles cu noua echipă » Gigi Becali confirmă mutarea
Superliga
Pleacă Denis Alibec! Jucătorul s-a înțeles cu noua echipă » Gigi Becali confirmă mutarea
Boris Becker alimentează zvonurile despre o idilă: „Acea blondă este mereu acolo”
Tenis
Boris Becker alimentează zvonurile despre o idilă: „Acea blondă este mereu acolo”
Transferul dorit de Vlad Dragomir, după golul superb din Liga Campionilor: „Aș semna fără să stau pe gânduri”
Liga Campionilor
Transferul dorit de Vlad Dragomir, după golul superb din Liga Campionilor: „Aș semna fără să stau pe gânduri”
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Profit.ro
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (1)
 •  21 Ianuarie 2010, 00:36

"în 2009 au scăzut numărul" =))

Vezi toate comentariile (1)
Comentează
Close