FOTBAL  »  LIGA 2  »  GLORIA BISTRIŢA - CSU CRAIOVA 1-0

Brumă peste Ştiinţa Olguţei » CS Universitatea a pierdut primul meci cu Stîngă pe bancă, 0-1 cu Bistriţa

Curelea (în dreapta) a avut cîteva oportunități ieri, la Bistrița, dar ardelenii l-au blocat

Articol de - Publicat duminica, 17 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 16 noiembrie 2013 21:33

Primul eşec din ”era Stîngă”: CS Universitatea a pierdut ieri la Bistriţa după 7 victorii consecutive

La mijlocul lui Brumar, Brumă i-a băgat în ceaţă pe olteni, iar Bistriţa a învins ieri dimineaţă, scor 1-0, în derby-ul Seriei B2, pe CS Universitatea, care avea 7 victorii consecutive în campionat. Craiovenii au fost răpuşi pe stadionul "Jean Pădureanu", iar Gloria s-a apropiat la un singur punct de Ştiinţa Olguţei. A dovedit încă o dată că-i priesc finalurile de meci: al treilea succes în ultimele 4 runde în care marchează golul victoriei în ultimul sfert de oră!

Cu un prim 11 inedit, fără Pleşan, Ferfelea, Sin şi Stancu, în recuperare după accidentări, fără Adi Ionescu, suspendat, CraiOlguţa a debutat temerar în meci, însă în partea secundă şi-a pierdut suflul. În minutul 34, oltenii au cerut penalty la intervenţia lui Albuţ asupra lui Bardu, însă arbitrul George Rădulescu i-a acordat ultimului cartonaş galben, acuzînd simulare, deşi oaspeţii au protestat. Dragalina a prins o zi proastă, adversarii s-au distrat pe lîngă el, iar Brac a trebuit în multe rînduri să salveze situaţia.

În minutul 74, Brumă a împins în poartă mingea centrată de pe stînga, Cîrjă fiind depăşit prea uşor. Oaspeţii au acuzat şocul golului, era să mai ia un gol în minutul 87, doar că Feher a trimis în bară. Urmează meciul meciurilor, sîmbătă după-amiază, pe "Centralul" din Bănie, CS Universitatea contra FC Universitatea.

Gloria Bistriţa - CS Universitatea 1-0 (0-0)
A marcat: Brumă (74)
Gloria Bistriţa: Albuţ – Tîrcă, Hlinca (Fizişan 42), Chibulcutean, Polgar - Budăcan (Roşu 75), Feher, Nalaţi, Chiţu - Negruţ (Stancu 75), Brumă. Antrenor Cristi Coroian
CS Universitatea: Brac – Cîrjă, Fl. Pătraşcu, Izvoranu, Velcovici – Precup, Dragalina, Bardu (Pîrvu 78)– Fl. Ganea (Dragu 61), Curelea, Gorovei. Antrenor Ovidiu Stîngă

2 este cifra golurilor marcate de Brumă în acest sezon în 7 partide, el punctînd şi etapa trecută cu Olimpia (2-1), în minutul 86

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni