FOTBAL  »  LIGA 2  »  SERIA B2 / UTA - FC U CRAIOVA 1-1

Salvaţi de Baird! » Australianul a adus un punct Craiovei în disputa cu UTA, scor 1-1

Michael Baird (30 de ani) s-a întors în această toamnă în Bănie, după 3 sezoane și jumătate petrecute în Australia și Malaezia

Articol de - Publicat sambata, 02 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 01 noiembrie 2013 20:55

Trupa lui Mititelu a scos un punct mare aseară, deşi a evoluat în zece mai bine de o repriză.

Departe de scandalurile din Bănie, la Arad, sub privirile a 3.500 de spectatori, Ştiinţa a arătat că poate juca şi fotbal. Şi s-a întors acasă cu o remiză preţioasă, chiar dacă a jucat din minutul 43 în inferioritate, după eliminarea corectă a ivorianului Acka.

Scorul a fost deschis de arădeni, prin Apostu, în ultimul minut al primei reprize, apoi forcingul oltenilor a dat roade în minutul 74, cînd australianul Baird a realuat cu capul centrarea lui Buşu. "Arbitrajul a fost corect. Dacă se juca 11 la 11, cîştigam cu siguranţă!", a declarat după meci Nicolo Napoli, fericit că elevii săi se menţin pe prima poziţie în Seria B2, măcar pînă astăzi.

De partea celaltă, Eugen Trică s-a arătat mulţumit de egal obţinut de arădeni. "Craiova este o echipă bună, trebuie să recunosc. Păcat că nu am reuşit să gestionăm mai bine situaţia la 1-0".

2 goluri în 9 meciuri a reuşit Baird pentru FC U Craiova, în Liga a 2-a şi în Cupă

"Sîntem pe drumul cel bun, deşi pare că toată lumea că e împotriva noastră!" (Nicolo Napoli, antrenor FC U Craiova)

UTA - FC U Craiova 1-1
A marcat: Apostu (45) / Baird (74)

UTA: Lăzăreanu - Zanardini, Sidney, Ardelean, Oltean - Popescu (Marcu, 77), Medina (Stan, 50), Bîrză, Firţulescu (Monac, 59) - Apostu, Sălăjan. Antrenor: Eugen Trică

FC U: Hotoboc - Mitici, Acka, D. Stoica, Buşu - V. Gheorghe (Frăsineanu, 90+2), Săceanu, Mîrzeanu - Goge (Mesquen, 90), Baird, C. Bălan (Cale, 85). Antrenor: Nicolo Napoli
Cartonaş roşu: Acka (43)