FOTBAL  »  LIGA 2  »  "U" CLUJ - FC BIHOR 1-1

Spitalul 9

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 noiembrie 2008 00:00

"U" a remizat, 1-1, cu FC Bihor, într-un meci întrerupt de două ori de intervenţia ambulanţei şi în care clujenii au fost la un pas să-i linşeze pe arbitri

Meci nebun ieri la Cluj. În căutarea primului succes ca antrenor principal al Universităţii, Gică Mihali s-a lovit de o echipă neînvinsă de 8 etape, FC Bihor. Şi oaspeţii au apelat la toate mijloacele pentru a-şi păstra invincibilitatea.

Deznodămîntul partidei s-a stabilit încă din prima repriză. Muscă (13) a deschis scorul pentru orădeni, cu un "cap" din interiorul careului, iar Băd (25) a egalat pentru "studenţi", după ce l-a ridiculizat pe Ambruş şi l-a executat pe Lipitor cu un şut din întoarcere. În repriza secundă, fotbalul s-a transformat într-o peliculă tragi-comică. După ce a înspăimăntat asistenţa, solicitînd intervenţia ambulanţei, Ambruş (49), cu gîtul imobilizat, s-a ridicat de pe targă şi a revenit pe gazon ca şi cum nimic nu s-ar fi întîmplat. Ambulanţa a fost solicitată din nou, de această dată serios, la accidentarea lui Lipitor (73), care s-a ales cu o entorsă gravă la genunchi. În total, meciul a fost întrerupt timp de 10 minute, dar centralul Balaş a dictat doar 4, fluierînd finalul după doar trei. Imediat, jucătorii Universităţii l-au încercuit pe arbitru şi episodul "Bocăneală", de la Suceava, era cît pe ce să se repete.

Caia turmentat?
Centralul Vasile Balaş a anulat două goluri gazdelor, la semnalizarea tuşierului Sorin Caia, pentru ofsaid. Dacă prima dată, la Băd (23), timişoreanul a avut dreptate, la "capul" lui Budean (41), acesta a ridicat eronat fanionul. La finalul meciului, jucătorii clujeni l-au acuzat pe Caia că mirosea a alcool, iar Mihali i-a cerut să slăbească: "Caia trebuie să slăbească, pentru că are 18 kilograme în plus". Tuşierul timişorean s-a apărat: "Nu au nici un suport aceste afirmaţii. De exemplu, la Huedin, ne-a oprit poliţia pentru un control de rutină. Eram la volan şi am fost pus să suflu în fiolă. Alcoolemia era 0,0".

"Spume la gură"
Jucătorii Universităţii au fost pachete de nervi la finalul meciului. "Jucătorii mei aveau spume la gură. Arbitrii ne-au scos-o de două ori din poartă. Jucătorii de la Bihor ne-au şi zis, în timpul meciului, că nu avem nici o şansă", a spus antrenorul Universităţii, Gică Mihali. Altfel, arbitrii au fost băgaţi în şedinţă de observatorul Silviu Crîngaşu, imediat după meci. Una dintre acuzele aduse brigăzii a fost faptul că meciul trebuia prelungit cu cel puţin 6 minute, nu cu 4, cît a arătat centralul Balaş. Arbitrii au fost scoşi din stadion abia după o oră şi 15 minute pe o poartă lăturalnică.