FOTBAL  »  LIGA 2  »  CF BRĂILA - RAPID 1-2

Trei din trei cu Vio » Rapidul lui Moldovan rămîne pe podium în L2, după 2-1 la Brăila

La doar 18 ani, Alex Ioniță se anunță viitorul lider al Rapidului. În 5 etape a marcat deja de 3 ori

Articol de GSP - Publicat luni, 30 septembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 29 septembrie 2013 19:56

Giuleştenii au obţinut a treia victorie consecutivă sub conducerea lui Viorel Moldovan, una în Cupă şi două în L2, şi rămîn pe podium

Rapidul s-a deplasat la Brăila pentru ultima partidă din etapa a cincea. Giuleştenii aveau nevoie de puncte ca să-şi păstreze poziţia a treia în clasament şi au început meciul în forţă, Ioniţă trecînd de două ori pe lîngă gol în primul sfert de oră.

După golul comic primit în meciul de Cupă cu Ceahlăul, 3-1, apărarea i-a trădat din nou pe cei din Grant şi Cîmpeanu a deschis scorul în minutul 23: 1-0! Bucureştenii şi-au revenit repede însă, au pus stăpînire pe joc şi au egalat după doar cinci minute, în urma unui penalty transformat de Ioniţă: 1-1!

După pauză, Moldovan a forţat şi cu Lukanovici, la primul meci pentru vişinii, şi a cîştigat, la limită, prin reuşita lui Martin, 69. Rapidul rămîne pe podium şi ar putea urca pe prima poziţie runda viitoare, cînd întîlneşte liderul FC Clinceni în Giuleşti.

CF Brăila - Rapid 1-2
Au marcat: Cîmpeanu (23) / Al. Ioniţă II (28-pen.), Martin (69)
Brăila: Comănescu - Spiridon, Ignat, Ivan, Necoară - Dima (Iordache, 60), Neagoe (Ndigwe, 54), Ochia, S. Frunză - Ciocîlteu, Cîmpeanu. Antrenor: Alin Pînzaru
Rapid: Drăghia - I. Voicu, Tînc, Lung, N. Vasile - Al. Iacob - Martin, Al. Ioniţă II, Pancu (Obed, 84), Doman (M. Stoica, 80) - Ciolacu (Lukanovici, 56). Antrenor: Viorel Moldovan

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”