FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ANDORRA 4-0

Altă victorie » România are punctaj MAXIM în grupă după 4-0 cu Andorra

Articol de GSP - Publicat marti, 11 septembrie 2012 00:00 / Actualizat marti, 11 septembrie 2012 22:31

Reprezentativa României se află în grafic. După primele două etape din grupa D a preliminariilor CM 2014, ”tricolorii” au punctaj maxim în urma victoriei logice în faţa Andorrei, 4-0, cu cîte două goluri pe repriză. În primul joc ei învinseseră în Estonia, scor 2-0.

Ca şi la Tallinn, scorul l-a deschis Gabriel Torje. Mijlocaşul Granadei a înscris în minutul 29, cu un şut din 10 metri lateral dreapta, în cros. Avantajul l-a dublat Costin Lazăr, cu puţin timp înaintea pauzei (44), care a tras perfect de la circa 25 de metri, în dreapta portarului Gomes. Primul gol al ex-rapidistului ca internaţional.

Ulterior, trupa lui Victor Piţurcă s-a chinuit să devină periculoasă. A rezultat o singură ocazie (Lazăr 88), dar noroc cu finalul. Găman (90) a înscris cu capul, după ce mingea a lovit bara, apoi portarul şi a intrat în plasă. Pentru ca Maxim, la ultima fază (93), să dea sentinţa la capătul unei splendide acţiuni personale începute de la centrul terenului.

Următoarele partide ale României sînt în Turcia, pe 12 octombrie, şi acasă contra Olandei, patru zile mai tîrziu.

Echipele de start
ROMÂNIA: Lobonţ - Măţel, Găman, Chiricheş, Raţ - Bourceanu, Lazăr - Torje, Grozav, Tănase - Marica. Antr. Victor Piţurcă
ANDORRA: Gomes - Rodrigues, E. Garcia, Lima, Pujol - Vieira, Ayala, Gomez, Clemente, Lorenzo - M. Garcia. Antr. Jesus Luis Alvarez.
Arbitru: Pavle Radovanovici (Muntenegru).

În primul meci pentru preliminariile Mondialului din 2014, tricolorii au învins în Estonia cu 2-0, goluri Torje şi Marica.

Min. 93: FINAL DE MECI. România bate Andorra cu 4-0 şi are punctaj maxim.
VIDEO /// Min. 90+3: 4-0!!!!!!!!!!!!! Maxim începe o cursă de la centrul terenului, trece de trei adversari şi marchează cu un şut tare pe colţul scurt.
VIDEO /// Min. 90: GOOOOOOOOOOOOOOOL! 3-0! Torje bate o lovitură liberă din 27 de metri lateral stînga, Găman şterge cu capul mingea, care loveşte bara, apoi pe portarul Gomes şi intră în plasă.
Min. 89:
Lima trimite precipitat în corner, fiind aproape de autogol.
Min. 88:
Lazăr trage frumos din voleu de la 22 de metri, portarul Gomes boxează de sub bară.
Min. 86:
Clemente Garces e schimbat cu Marin.
Min. 84:
Bourceanu are două centrări, ambele eşuate.
Min. 80:
Pujol este schimbat cu Britos Peppe.
Min. 80:
Maxim îl înlocuieşte pe Tănase, fluierat la ieşire.
Min. 79:
Bourceanu trage de la 25 de metri, pe lîngă.
Min. 78:
Rusescu e jenat cînd se pregătea să lovească mingea cu capul în urma unui corner. Nu se dă nimic.
Min. 75:
Suporterii strigă numele lui Neşu, apoi aplaudă.
Min. 73:
Tătăruşanu iese şi boxează o centrare adversă din lovitură liberă.
Min. 71:
Tănase şutează din nou, de la 30 de metri. Peste.
Min. 70:
Ocazie Andorra! Pujol reia din prima peste poartă, din 6 metri.
Min. 69:
Andorra mută ofensiv. Fernando Silva Garcia pentru Sebastian Gomes Perez.
Min. 65:
Tănase trage de la 22 de metri. Defectuos. Mult pe lîngă. Fanii sînt nemulţumiţi şi fluieră.
Min. 63:
Piţurcă e nemulţumit de jocul elevilor săi şi iese pentru a da indicaţii gesticulînd nervos.
Min. 60:
Lima e aproape de autogol, trimiţînd în picioarele propriului portar.
Min. 54:
Altă schimbare la noi. Cu probleme la inghinali, Marica îi cedează locul stelistului Raul Rusescu, aflat la debut ca ”tricolor”.
Min. 51:
Măţel se resimte după o ciocnire cu Lima, care ia ”galben”. Fundaşul Astrei a fost şters cu talpa.
Min. 48:
Oaspeţii resping salutar centrarea lui Raţ.
Min. 46:
Piţurcă face prima modificare. Tătăruşanu intră în locul lui Lobonţ.
Min. 46:
Start repriza secundă.
Min. 45: PAUZĂ, după un minut de prelungiri. Între reprize, România - Andorra 2-0.
Min. 45:
Măţel şutează de la 30 de metri. Peste bară.
VIDEO /// Min. 44: GOOOOOOOOOOOOL! AVEM 2-0. Costin Lazăr marchează cu un şut din circa 25 de metri excelent plasat pe jos în dreapta portarului Gomes.
Min. 43:
Lorenzo trage în urma unei lovituri libere. Multe peste.
Min. 39:
Grozav reia tare pe jos din 10 metri, Gomes parează salutar.
Min. 38:
Garcia respinge din faţa porţii, de lîngă Grozav.
Min. 38:
Lima respinge centrarea lui Torje spre careul mic.
Min. 34:
Grozav trage de la 25 de metri, la mică distanţă de bară.
Min. 32:
Găman se resimte după ce e lovit tare de un adversar.
VIDEO /// Min. 29: GOOOOOOOOOOOOl ROMÂNIA! Torje înscrie cu un şut plasat din 10 metri lateral dreapta, la colţul lung, după o fază prelungită de atac.
Min. 27:
Lazăr, din cădere, nu reuşeşte decît să şteargă mingea din 7 metri. Portarul Gomes prinde uşor.
Min. 23:
Şutul lui Marica din 8 metri e blocat. Fusese serviciul lui Torje.
Min. 22:
Torje centrează iar din dreapta, se respinge de lîngă Grozav.
Min. 20:
Andorra se apără atent cu toţi jucătorii în propria jumătate.
Min. 19:
Marica este jenat în careul oaspeţilor. Nu se acordă nimic.
Min. 17: Încă nu am avut nici o ocazie clară de gol...
Min. 14:
Marica pătrunde pe stînga şi şutează pe colţul scurt, portarul respingînd. Ciprian se afla însă în ofsaid.
Min. 11:
Tănase driblează doi adversari, dar e deposedat în momentul cînd se pregătea să tragă.
Min. 7:
Lima trimite iar cu capul, la un metru de bara lui Lobonţ!
Min. 6:
Tănase centrează din stînga, adversarii resping din careul mic.
Min. 4
: La o neînţelegere a defensivei noastre, cei din Andorra trimit cu capul puţin peste.
Min. 1:
Andorra are prima centrare. Lobonţ prinde.
Min. 1:
Începe partida.
Min. 0:
Echipele pătrund pe teren şi se aliniază la centru pentru intonarea celor două imnuri naţionale.

FOTO 19.000 de bilete vîndute şi FRF a decis să suplimenteze numărul de tichete » Ce trebuie să ştii dacă mergi diseară la meci!