FOTBAL  »  NATIONALA  »  BOSNIA - ROMÂNIA

Capul la cutie! România pierde in Bosnia si asteapta derby-ul cu Luxemburg!

Articol de - Publicat duminica, 27 martie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 27 martie 2011 00:14

România a pierdut în faţa unei Bosnii care a atacat fără oprire.

O cutie de conserve mototolită, cu un teren pe care se poate vedea că a fost iarbă. Mic, dar rezonant. Stadionul din Zenica răsună la fiecare şut al "albilor" şi huiduie mingile care ajung la "tricolori". Meciul unei generaţii era demn de o scenă mai generoasă. Cu surpriza Rîpă în apărare şi Tamaş căpitan, ai noştri bat pasul în aşteptare. Pentru noi, nu e un meci decisiv. Pentru echipa lui Susici însă, da. Cuvîntul "defensivă" nu există în bosniacă. Cu Misimovici în spatele "vîrfurilor", Dzeko şi Ibisevici le fac viaţa complicată lui Goian şi Torje.

Obraznici, dar tehnici
Bosnia atacă insistent, obraznic, fără pauză de respiraţie. Trei mingi respinge Tamaş, în mai puţin de un minut. Mutu se zbate să scape spre poartă (min.3), dar nu-l urmează nimeni. Pînă la urmă, se retrage şi el în apărare. Faultează şi Ibisevici execută lovitura liberă, mult peste (min.12). Dar bosniacii nu se retrag. Insistă în jurul porţii lui Pantilimon.
Se joacă rapid şi dur. Faultăm din lipsă de spaţiu. Din lipsă de idei. Dzeko colectează ca un magnet toate baloanele. Marica şi Mutu pîndesc, dar nu primesc decît semne nervoase de pe margine. Trebuie să-şi muncească singuri mingile. Primul şut pe poartă al "decarului" nostru vine abia în minutul 19. Din lovitură liberă.

S-a întors Mutu?
Cuvîntul "defensivă" nu există în bosniacă. Dacă ar fi existat, liniile lui Susici nu s-ar fi făcut vraişte, la primul atac înjghebat de "tricolori". Marica a prins pe piept un balon şi l-a trimis cu stîngul la vinclu. Gol, iar în colţul românesc din tribunele de la Zenica, s-au aprins petardele calificării.

Bosniacii rămîn în atac, gata să jupoaie şi ultimul fir de iarbă din faţa porţii lui Pantilimon. Ţin de minge şi iuţesc jocul. Deac faultează şi, cît timp intervin sanitarii, se împart sticle cu apă. E doar minutul 36. Ne ţin motoarele?

Repriza a doua începe la fel de încins. Cutia de conserve se dezlănţuie zgomotos la un presupus henţ în careu al lui Marica (min.49). Dzeko coboară la mijloc, în repriza a doua, ca măsură de precauţie. Dar bosniacii atacă, pun presiune pe fiecare centimetru chel de gazon. Mutu nu se regăseşte. În locul lui, Pantilimon trage echipa după el. Şi respinge ploaia de centrări.

A căzut şi Pantilimon!
Misimovici şi Ibisevici continuă asediul şi zidul cade. Tamaş se plasează prost la o lovitură liberă, iar Ibisevici trimite în plasă din careu, de lîngă Florescu (min.62). Cutiea "tunată" de la Zenica exultă: 1-1!. Pentru bosniaci, e un meci decisiv.

Intră Cociş, mai proaspăt, în locul unui Torje stors de Dzeko. Dar bosniacii nu se dau duşi din jumătatea noastră. O repriză întreagă sub asediu pe "cîmpul cu păsări negre", Bilino Polje, de la Zenica. Respingem aproape continuu, ca la volei. Iar cînd Mutu încearcă să evadeze, e blocat prin fault de Rahimici (min.78). Sub asaltul trupei lui Susici, cade şi ultimul bastion, Pantilimon. Dzeko reia în plasă, din faţa porţii, după ce portarul nostru respinge greşit. 2-1! Decisiv. O întreagă generaţie, cu capul la cutie!