FOTBAL  »  NATIONALA  »  “FINALA” ROMÂNIA - SERBIA 13 SÎMBĂTĂ, 28 MARTIE, ORA 20:45 - ÎN DIRECT ANTENA 1 / PORTARUL LUI FC BRAŞOV ARE ŞANSE SĂ REINTRE ÎN CIRCUITUL ECHIPEI NAŢIONALE

Coman sau Pantilimon?

Articol de - Publicat marti, 10 martie 2009 00:00

Portarul lui FC Braşov a reintrat în circuitul echipei naţionale şi are şanse să fie convocat cu Serbia şi Austria

Victor Piţurcă l-a trimis pe fostul stelist Vivi Răchită să urmărească partida FC Braşov - Steaua. De la braşoveni ţinta a fost Dani Coman, dar în vizor s-a aflat, ca perspectivă, şi Mihai Roman. Portarul ar putea fi convocat chiar pentru "dubla" cu Serbia şi Austria.

În aceste condiţii, Coman a intrat în luptă pentru un loc în lotul naţional cu timişoreanul Costel Pantilimon. Surse din preajma selecţionerului spun că experienţa portarului de la FC Braşov e hotărîtoare. Argumente pentru alegerea rezervei lui Lobonţ furnizează amîndoi, iar selecţionerul mai are două etape de campionat în care să îi urmărească pe cei doi. Braşovul joacă acasă cu FC Argeş şi apoi la Tîrgu Jiu. Timişoara cu Gaz Metan şi la Otopeni.

Ghinionistul anului 2008
Coman poate spune că anul fotbalistic 2008 a fost unul prost pentru el. A ratat turneul final de la Euro cu cîteva zile înainte de plecare, din cauza unui accident la deget. Apoi conducerea Rapidului l-a scos din lot şi l-a îndepărtat astfel şi de echipa naţională.

"Important e să-mi fac treaba în continuare pentru echipa mea de club, fiindcă în funcţie de asta se va şi face alegerea selecţionerului"
COSTEL PANTILIMON, portar Poli Timişoara

"E îmbucurător că avem de unde alege. Revenirea lui Coman şi evoluţiile bune ale lui Pantilimon sînt benefice şi pentru echipa naţională"
GABRIEL BOLDICI, antrenor portari România

Argumente pro-Coman:)
A avut două meciuri tari în primele etape, cu Urziceni şi Steaua. Nu a luat gol.
Are experienţă mai mare atît la echipa naţională, cît şi în confruntări internaţionale.

Argumente pro-Pantilimon
E deja consacrat ca rezervă a lui Lobonţ la lot, din momentul în care Coman nu a mai jucat la Rapid
E în formă, a apărat un penalty în ultimele minute ale meciului Pandurii-Poli Timişoara 0-1.

Serbia: Îngrijorare cu portarii
Antici are mari probleme la capitolul goal-keeperi. Titularul Vladimir Stojkovici, coleg cu Contra la Getafe, e rezervă permanentă în Primera. A fost transferat de echipa spaniolă la începutul anului şi pînă acum n-a prins nici un minut în tricoul noii sale formaţii. Ultima partidă pe care a jucat-o Stojkovici la nivel de club datează tocmai din turul campionatului precedent, cînd a prins 90 de minute la Sporting Lisabona în meciul cu Naval! În sezonul actual, Stojkovici a fost pe teren doar în patru partide ale "naţionalei". Rezerva Vladimir Disljenkovici e titular în Ucraina, la Metalurg Doneţk, formaţie clasată pe locul 5 în prima ligă.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”