FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - IRLANDA DE NORD

FOTO „Tricolorii”, făcuți KO de un debutant din al treilea eșalon » Contraatac devastator

Jamie Reid (29 de ani) a deschis scorul în minutul 7 al meciului amical România - Irlanda de Nord. Atacantul, aflat la debutul în naționala, evoluează la Stevenage, în al treilea eșalon fotbalistic al Angliei / FOTO: Raed Krishan +23   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 22 martie 2024 22:18 / Actualizat vineri, 22 martie 2024 22:26

Jamie Reid (29 de ani) a deschis scorul în minutul 7 al meciului amical România - Irlanda de Nord. Atacantul, aflat la debutul în naționala, evoluează la Stevenage, în al treilea eșalon fotbalistic al Angliei.

Michael O'Neill, selecționerul Irlandei de Nord, spunea că elevii lui trebuie să aspire către nivelul naționalei României. În primele minute ale partidei de pe Arena Națională, oaspeții au dat dovadă de inspirație.

FOTO. Jamie Reid, debutant cu gol în România - Irlanda de Nord

+4 FOTO

S-au apărat precis, iar în minutul 7 au recuperat o minge în propria jumătate. Cristi Manea, improvizația din flancul stâng al defensivei „tricolore”, a fost prins avansat.

Contraatacul declanșat a fost năucitor. Nimeni n-a ținut pasul cu Jamie Reid, iar atacantul lui Stevenage a înscris, în ciuda ieșirii disperate a lui Florin Niță.

Pentru Reid, atacant în al treilea eșalon al Angliei, la echipa de pe locul 8, a fost debutul în prima reprezentativă a Irlandei de Nord.

În carieră, ajuns deja la 29 de ani, Jamie Reid nu a jucat niciodată mai sus de League One.

Unde joacă fotbaliștii Irlandei de Nord

Irlanda de Nord: C. Hazard (Plymouth, liga secundă a Angliei) - Hume (Sunderland, L2 Anglia), Toal (Bolton, L3 Anglia), McNair (Middlesbrough, L2 Anglia) - Bradley (Liverpool), Charles (Southampton, L2 Anglia), Thompson (Stoke, L2 Anglia), (Lane Portsmouth, L3 Anglia), Spencer (Huddersfield, L2 Anglia) - Reid (Stevenage, L3 Anglia), Price (Standard Liege).

Flancul stâng e punctul nevralgic al României

În absența lui Nicușor Bancu, accidentat, Edi Iordănescu a trebuit să improvizeze în flancul stâng al defensivei. Astăzi l-a trimis titular pe Cristi Manea, fundaș dreapta de meserie.

Pe poziția de fundaș dreapta, Vasile Mogoș a intrat în echipa de start pregătită de selecționer pentru acest meci. Așadar, titularul postului de fundaș dreapta de la CFR Cluj, dar și rezerva, intră direct titulari în echipa națională în meciul cu Irlanda de Nord.

VIDEO. Selecționerul Edi Iordănescu, întrebat în conferință despre situația contractuală

Păzea, „tricolori”! Nord-irlandezii au venit la București cu „Drăgușin” al lor » El e starul care a dat pe spate Premier League: ascensiune remarcabilă sub ochii lui Klopp