FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - POLONIA 0-3

FOTO + VIDEO » Lewandowski și românii. Polonia a făcut praf România, 3-0, într-un meci în care am fost depășiți clar! Șanse minime de calificare

Articol de GSP - Publicat vineri, 11 noiembrie 2016 23:39

România a pierdut clar meciul cu Polonia, 0-3, și are șanse mici de a se califica la CM 2018.

26 martie 2017: Armenia- Kazahstan, Muntenegru- Polonia, România- Danemarca

10 iunie 2017: Kazahstan- Danemarca, Muntenegru-Armenia, Polonia-România; 1 septembrie 2017: Kazahstan- Muntenegru, Danemarca- Polonia, România- Armenia

4 septembrie 2017: Armenia- Danemarca, Muntenegru- România, Polonia- Kazahstan

5 octombrie 2017: România-Kazahstan, Muntenegru-Danemarca, Armenia-Polonia

8 octombrie 2017: Danemarca- România, Kazahstan- Armenia, Polonia-Muntenegru

CUM S-A DESFĂȘURAT MECIUL

"Tricolorii" au avut o evoluție extrem de slabă, iar polonezii au controlat categoric meciul, elevii lui Daum nevând nicio ocazie clară de a marca.

Polonezii au deschis scorul în minutul 11, prin Grosicki. Acesta a avut o acțiune individuală, a trecut de 5 români și a marcat cu un șut de la 10 metri.

Românii au început bine a două repriză și a avut câteva minute foarte bune. Totuși, ofensiva "tricolorilor" nu a avut niciun rezultat pe tabela de marcaj. În plus, tot polonezii au marcat. În minutul 84, Lewandowski a primit mingea la marginea careului, a trecut de fundașii români și a tras în diagonală.

Golul trei a venit în minutul 90. Lewandowski a fost faultat în careu de Dragoș Grigore. Tot atacantul polonez executat și a transformat fără emoții.

Vezi desfășurarea liveTEXT

min 90+ 6: Final de meci! România - Polonia 0-3
min 90: GOL POLONIA! Lewandowski transformă fără emoții penalty-ul
min 89: Penalty Polonia! Grigore îl faultează în careu pe Lewandowski
min 85:
Ultima schimbare a Poloniei: Pezko l-a înlocuit pe Grosicki

min 84: GOL POLONIA! Lewandowski primește mingea la marginea careului, trece de fundașii români și trage în diagonală, marcând golul doi.
min 81:
Schimbare la România: Stanciu este înlocuit de Keșeru
min 79:
Schimbare la Polonia: Zielinski este schimbat de Teodorczyk
min 77:
Prepeliță a șutat de la 25 de metri, dar mingea s-a dus mult peste poarta lui Fabiaknski.
min 74: Chipciu scoate mingea la marginea careului, dar Răzvan Marin a întârziat șutul, iar polonezii au respins
min 70:
Zielinskis trage bine de la 20 de metri, iar mingea trece puțin pe lângă poarta României
min 69: Schimbare la Polonia. Linetty a fost schimbat cum Maczynski

48.531de spectatori sunt pe Arena Națională

min 67: Andone primește o minge în careu, dar Fabianski respinge în corner. Acesta a fost primul șut al României
min 65: Stanciu primește mingea la marginea careului, dar a preferat să paseze. Stancu nu a ajuns la minge, iar Fabianski a reținut fără emoții
min 60:
Zielinski centrează în careu, dar mingea nu este reluată în poartă de polonezi, iar Chiricheș a degajat
min 58:
Lewandowski revine pe teren

FANII ROMÂNIA AU ARUNCAT CU O PETARDĂ ÎN CAREU! PETARDA A CĂZUT LA UN METRU DE LEWANDOWSKI.

Jucătorul primește îngrijiri medicale

min 52: Lewandowkski a bătut foarte bine, dar mingea se duce puțin pe lângă poartă
min 51:
Benzar primește galben, după un fault făcut la 25 de metri de poarta lui Tătărușanu
min 46:
Două schimbări la pauză: Andone a intrat în locul lui Adi Popa, iar Prepeliță în locul lui Hoban

SKOMIA OPREȘTE MECIUL! FANII ROMÂNI AU ARUNCAT CU TORȚE

min 36: Ocazie pentru Polonia! Blaszczykowski trage de la 14 metri, dar Tătărușanu reține în doi timpi. Din nou, defensiva României a fost complet depășită
min 34:
Lewandowski centrază în careu, dar mingea este respinsă de fundașii români
min 32: Ocazie URIAȘĂ pentru România! Chiricheș a deviat o centrare a lui Stanciu, dar Fabianski e pe fază și respinge
min 30:
Grosicki centrează de pe partea dreaptă, dar minge iese din spațiul de joc
min 26:
Stanciu centrează în careu, de la 30 de metri, dar mingea este reținută de Fabianksi
Am încasat cel mai rapid gol din ultimii 4 ani. Precentul record a fost stabilit în 16 octombrie 2012, în meciul, Romania-Olanda 1-4,  când Lens marcat în minutul 9
min 25:
Toșca centrează în careu, dar polonezii resping. În corner. Românii au bătut repede, iar centrarea lui Stanciu a fost reținută de Fabianski
Fanii polonezi și fanii români aruncă cu torțe și petarde unii către alții

min 20:
Lewandowski trage din lovitură liberă de la 25 de metri de poartă, dar minge lovește zidul
min 18:
Polonia controlează autoritar jocul! Românii nu reușesc să țină de minge și nici să pună probleme la poarta adversarilor
min 16:
Zielinski trage de la 16 metri, dar mingea este respinsă de defensiva României și va fi corner
min 14:
Toșca a trimis o minge lungă, către Popa, dar mijlocașul român nu a ajuns la minge și a fost reținută de Fabianski
min 11: GOL POLONIA!  Grosicki face o cursă individuală, trece printre 5 jucători români și marchează cu un șut de la 10 metri, care lovește mai întâi bara transversală.
min 9:
 Dragoș Grigore respinge slab, iar mingea ajunge la Grosicki, care trage din prima. Mingea este reținută fără emoții de Tătărușanu
min 8:
Polonia continuă să controleze jocul. Polonezii au mingea, dar România se apără bine și nu sunt ocazii la poarta lui Tătărușanu
min 6:
Lewandowski iese pentru prima dată la rampă! Atacantul a preluat de lângă Chiricheș, s-a întors și a șutat, dar mingea s- dus peste poartă
min 4:
Polonia are o posesie mai bună pentru moment, dar jocul se desfășoară la jumătatea terenului, fără ocazii la porți
min 2:
Primul atac periculos al României. Stancu a făcut o cursă de la jumătatea terenului, mingea a ajuns la Stanciu, dar centrarea lui a fost respinsă de Glik
min 1: A început meciul. România a avut lovitura de start!

Echipele de start:

România: Tătărușanu - Benzar, Chiricheș, Dr. Grigore, Toșca - Hoban - Ad. Popa, R. Marin, N. Stanciu, Chipciu - B. Stancu
Rezerve:
Pantilimon, S. Lung jr., Săpunaru, Moți, Latovelvici, Enache, Bicfalvi, Prepeliță, Maxim, Keșeru, A. Ivan, Fl. Andone
Selecționer: Christoph Daum

Polonia: Fabianksi - Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrejczyk -  Krychowiak  - Blaszczykowski, Zielinski, Linetty,  Grosicki - Lewandowski
Rezerve: Szczesny, Boruc, Bereszynski,  Maczynski, Jodlowiec, Teodorczyk, Goralski, Sadlok, Wszloek, Lewczuk, Wilczek

România vs Polonia: 33 jocuri - 14 victorii - 15 remize - 4 înfrângeri

Ultimul joc: 14.11.2009, Polonia-România 0-1 (Daniel Niculae). Dintre cei trimişi în teren de Răzvan Lucescu în 2009 se mai află în lot Costel Pantilimon şi Cristian Săpunaru.

Doar două partide dintre cele 33 au fost oficiale, 2-1 (acasă) şi 0-0 (deplasare) în preliminariile pt CE 1996.