FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - UNGARIA 1-1

Gabor Kiraly a jucat contra lui Gică Hagi şi Adrian Ilie în preliminariile pentru Euro 2000 şi dă un verdict: "Aveaţi mult mai multă calitate"

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 octombrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 12 octombrie 2014 14:23

Ajuns la 38 de ani, Gabor Kiraly a prins 5 dintre ultimele 6 meciuri împotriva României, însă generaţia lui Hagi a fost cea care l-a impresionat.

Portarul maghiar a fost în teren în preliminariile pentru Euro 2000, cînd a fost în aceeaşi echipă cu selecţionerul Pal Dardai şi au pierdut la Bucureşti 2-0, după ce la Budapesta fusese 1-1.

"Poate primul meci, din 1998, a fost cel mai dificil. În acel prim meci, România avea mai mulţi jucători de calitate, mai multe staruri şi atunci era foarte dificil să joci împotriva României.

Azi, România a fost mai bună în prima repriză şi a înscris în momentul oportun, înainte de pauză. Cred că în a doua repriză am fost buni, am devenit din ce în ce mai puternici şi în ultimele 10-15-20 de minute am fost echipa mai bună şi am înscris.

Ultima dată a fost 3-0 şi sîntem foarte fericiţi cu un punct, dar cred că şi România este de asemenea fericită. Dacă înscriam în ultimul minut şi câştigam, românii puteau fi dezamăgiţi", a spus Gabor Kiraly la DigiSport.

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!