FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - POLONIA 1-4

Găman, zero perfect! » Căpitanul României la înfrîngerea cu Polonia a clacat la toate capitolele

Articol de - Publicat luni, 04 februarie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 03 februarie 2013 22:17

Cifrele InStat reliefează dezastrul "naţionalei" în meciul cu Polonia: Găman a clacat la toate capitolele, Alibec a dat două pase în 30 de minute, Alexe a ratat jumătate din acţiunile iniţiate

Selecţionata improvizată de Piţurcă pentru jocul de la Malaga are cifre dezastruoase. Defensiva a clacat: conform raportului InStat, Găman a pierdut toate duelurile, n-a reuşit nici o deposedare sau intercepţie şi a pasat aproape toate mingile către Grigore, colegul din defensivă! Măţel nu a încercat nici o pasă lungă, Vlad e depăşit la toate capitolele de omologul polonez, Wawrzyniak. Degringolada din apărare e demonstrată şi de cele 5 şuturi pe spaţiul porţii trimise din interiorul careului în primele 33 de minute: 4 finalizate cu goluri!

Speranţe cu Grozav şi Mateiu
Singurii care au avut cifre rezonabile sînt Grozav, Mateiu şi Luchin. Braşoveanul a avut un procentaj de 97% pase reuşite, dinamovistul a reuşit toate acţiunile defensive, în timp ce ambele şuturi ale lui Gicu au fost pe poartă!

Cifre dezastruoase
0 dueluri din 4 a cîştigat Găman; Jedrzejczyk (stoper schimbat tot la pauză) a cîştigat 5 din 7
2 pase a reuşit Alibec în 26 de minute
3 contraatacuri a iniţiat România în 90 de minute
5 şuturi pe poartă sau pe lîngă a reuşit România: polonezii au şutat numai pe poartă de 7 ori!
50% e procentul de acţiuni reuşite de Alexe, cel mai mic dintre toţi care au jucat minimum 45 de minute