FOTBAL  »  NATIONALA  »  ISRAEL - ROMÂNIA 1-2

Israel - România 1-2 » Stanciu și Țucudean au adus victoria echipei lui Cosmin Contra

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 martie 2018 21:53

România a câștigat amicalul cu Israel, 2-1, după o repriză secundă excelentă a elevilor lui Cosmin Contra. Este prima victorie a "tricolorilor" cu Israel, după 22 de ani. România va juca împotriva Suediei, pe 27 martie, de la 21:30.

Israel - România 1-2
Au marcat: Hamed 60'/ Stanciu 64', Țucudean 83'

Prima repriză a fost una echilibrată, cu ocazii la ambele porți. În minutul 28, Grozav i-a pasat excelent lui Keșeru, în centrul careului, atacantul a preluat, dar a șutat direct în pieptul portarului Harush, aceasta fiind cea mai mare ocazie a României. Portarul Florin Niță a avut tre intervenții salvatoare, menținând scorul egal până la pauză.

În partea a doua, Israel a început mai bine. În minutul 60, după ce Deac a pierdut mingea la marginea careului, Natcho a driblat doi jucători și i-a pasat excelent lui Saba, care l-a lobat pe Niță.

Imediat, Contra i-a băgat pe Chipciu, Stanciu și Mitriță, iar jocul României s-a schimbat. În minutul 64, Stanciu a marcat un gol spectaculos. Mijlocașul a șutat de la 30 de metri, iar mingea s-a dus direct în poarta lui Harush.

Golul victoriei l-a marcat George Țucudean. În minutul 82, Mitriță i-a pasat excelent atacantului, printre patru jucători, iar Țucudean a rămas singur cu Harush, pe care l-a lobat excelent. Până la final, defensiva României s-a descurcat excelent și s-a menținut în avantaj.

min 90+4: Final! Israel - România 1-2
min 83: Schimbare la România. Răzvan Marin este schimbat de Alexandru Cicâldău, care debutează în naționala mare
min 82: GOOOOL ROMÂNIA! Mitriță pasează excelent, printre patru jucători, iar Țucudean rămâne singur cu Harush, pe care îl lobează excelent

min 81:
Niță reține cu siguranță șutul lui Chaim

La meciul 20, Stanciu a marcat al 7-lea gol pentru națională. I-a egalat pe Cosmin Contra, Constantin Frățilă, Nicolae Georgescu și Titus Ozon
min 73: Paul Anton a intrat în locul lui Mihai Pintilii
min 70: Țucudean intră în locul lui Keșeru
min 71:
Stanciu trimite puternic din lovitură liberă de la 20 de metri, însă balonul este deviat de zid în corner
min 64: GOOOL ROMÂNIA! Intrat de 3 minute, Nicolae Stanciu a egalat cu un șut de la 30 de metri, în vinclu porții israeliene
min 61: Trei schimbări la România! Au ieșit Budescu, Grozav și Deac, au intrat Stanciu, Chipciu și Mitriță
min 60: GOL Israel!  Deac a pierdut mingea la 20 de metri, Natcho a driblat excelent și i-a pasat lui Hamed, care l-a lobat pe Niță
min 59:
Florin Niță a avut o interveție uluitoare la șutul lui Saba
min 55:
România a început slab această repriză, elevii lui Contra nevând nicio ocazie până acum
min 48:
Niță a avut o intervenție excelentă la șutul la colțul scurt al lui Tal Ben Chaim
min 46: A început repriza a doua
min 45: PAUZĂ
min 40:
Jocul continuă calm, fără ocazii la cele două porți
min 31:
Budescu a executat peste poartă o lovitură liberă de la 20 de metri, din colțul terenului
min 25:
Keșeru reia pe spate, dar Harush reține
min 20:
Grozav i-a pasat excelent lui Keșeru, în centrul careului. Atacantul a preluat, dar a șutat direct în pieptul portarului Harush
Răzvan Marin este la a 10-a selecție

min 15:
Jocul a fost întrerupt câteva minute după ce Tawatha, fundașul stânga al Israelului, a acuzat o accidentare
min 12:
După un atac prelungit, Hamed a primit mingea la 11 metri, dar defensiva României a respins
min 8:
Florin Niță a ieșit inspirat la marginea careului și a respins o minge pentru un israelian
Săpunaru este pentru prima dată căpitan al României

min 6:
Prima ocazie pentru România! Budescu a tras de la 25 de metri, mingea fiind respinsă în corner de portarul Israelului
min 5:
Început calm de meci. Ambele echipe se tatonează, jocul desfășurându-se mai mult la jumătatea terenului
min. 1:
A început meciul

Echipele de start:

Israel: Harush - Ben Bitton, Taha, Tibi, Tawatha - Kayal, Natkho, Micha, Melikson- Tal Ben Chaim, Tomer Hemed
Rezerve: Ofir Marciano, Daniel Amos, Maor Kandil, Tal Kahila, Almong, Cohen, Eran Levy, Dan Einibinder, Dor Peretz, Hanan Maman, Dia Sabia, Alon Turgeman, Oren Biton.
Selecționer: Alon Hazon

Echipa de start România: Niță - Benzar, Grigore, Săpunaru (cpt.), Bancu - Pintilii, R. Marin - Deac, Budescu, Grozav - Keșeru
Rezerve: Lung, Tătărușanu, Toșca, Moți, Nedelcearu, P.Anton, Chipciu, Rotariu, Cr. Manea, Țucudean, Cicâldău, N. Stanciu, Man, Mitriță
Selecționer: Cosmin Contra