FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ESTONIA, AZI, ORA 21:00, ÎN DIRECT PE ANTENA1, LIVETEXT PE GSP.RO

Mici şi iuţi, spre 5-0! » Piţurcă e tentat de o formulă foarte ofensivă pentru victorie clară. Cum va arăta primul 11 cu Estonia

Keșeru a deschis scorul în Andorra

Articol de - Publicat marti, 15 octombrie 2013 00:00 / Actualizat luni, 14 octombrie 2013 21:10

Maxim şi Bucur pe benzi, iar Stancu în spatele lui Keşeru: aceasta e reţeta testată ieri de selecţioner, folosită şi în pregătirea meciului cu Andorra. Marica ar intra în a doua repriză, pentru a mări un avantaj pe care Piţi îl doreşte consistent încă de la pauză.

Deşi s-a ferit să afişeze public o victorie la cinci goluri diferenţă cu Estonia drept obiectivul principal, pentru a nu pune presiune pe fotbalişti, Piţurcă pregăteşte aproape sigur o surpriză. Conştient de miza uriaşă, barajul CM 2014, s-ar fi hotărît să forţeze spre un 5-0 sau 6-1 cu balticii, astfel încît ce se întîmplă la Istanbul să cadă în plan secund.

Două certitudini, ieri şi Raţ
La antrenamentul de la Mogoşoaia, două dintre schimbările preconizate faţă de meciul cu Andorra au început ieri să se concretizeze. Tătăruşanu va fi între buturi, în vreme ce suspendatul Chiricheş va fi înlocuit de Găman.

În flancul stîng al defensivei, Piţi l-a folosit la pregătire tot pe Latovlevici, însă merge pe cartea experienţei şi cel mai probabil Raţ va juca din primul minut, căpitan în locul stoperului lui Tottenham.

Gigel contra Dodel
Cuplul de închizători Bourceanu-Lazăr e punctul de forţă şi de echilibru la mijloc, în proporţie de 99%. De-aici în sus, Piţi inovează pentru a specula la maximum toate atuurile noastre şi slăbiciunile balticilor. Un trio Maxim- Stancu- Bucur, încercat şi la antrenamentele dinaintea meciului cu Andorra!, e soluţia cu care am putea marca mult diseară.

Selecţionerul oscilează doar între benzile pe care "să le dea în lucru" lui Maxim şi Bucur, cîtă vreme fotbalistul lui Stuttgart poate da randament oriunde de la mijloc în sus, dar Gigel e eficient doar în stînga.

Varianta Tănase, cea mai probabilă pînă ieri, a devenit una de rezervă: stelistul nu e un marcator, iar aportul său defensiv nu e tocmai ce ne trebuie diseară.

Asul de repriză secundă: Marica
Cu Bucur şi Stancu la mijloc, în fapt doi atacanţi la bază, România s-ar construi superofensiv pe hîrtie: asta şi pentru că în faţă o să apară şi un al treilea vîrf. Neaşteptat poate, Keşeru!

Marcator cu Andorra, schimbat după 60 de minute. Piţi înclină să procedeze ca în partida de vineri: Marica introdus la pauză, pentru plusarea unui 1-0 sau 2-0, cîtă vreme cu Andorra am mai înscris de două ori după intrarea lui în teren.

DE CE MAXIM-STANCU-BUCUR
- medie de înălţime 1,77 m, adică viteză şi explozie în faţa stoperilor de 1,86 şi 1,91m ai balticilor
- jucători speculativi, care nu-şi risipesc energia spre defensivă
- după 90 de minute cu Andorra, Torje nu poate juca la trei zile distanţă
- Maxim şi Stancu au fost schimbaţi pe parcurs cu Andorra, pentru conservarea energiei

CU CINE PUTEM JUCA LA BARAJ
România nu ar fi cap de serie la tragerea la sorţi de pe 21 octombrie şi poate întîlni adversari dificili în partidele de pe 15 şi 19 noiembrie