FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - UNGARIA 3-0

Mingicarul » Plusurile şi minusurile lui Maxim în meciul cu Ungaria. De ce a fost scos de Piţurcă după 64 de minute

Maxim a fost extrem de motivat de la antrenamentele dinaintea startului meciului, cînd a avut superexecuţii ce i-au pus în dificultate pe Tătăruşanu şi Lobonţ

Articol de - Publicat sambata, 07 septembrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 07 septembrie 2013 01:26

Maxim era jucătorul pe val înainte de Ungaria: Piţi l-a schimbat după 64 de minute, dozîndu-i efortul pentru decisivul cu Turcia, de marţi.

Mijlocaşul lui Stuttgart şi-a arătat clasa în prima repriză, dar a păcătuit în faţa porţii maghiarilor.

S-a văzut pînă la Budapesta că Alex Maxim trece printr-o perioadă fastă la Stuttgart. Mijlocaşul de 23 de ani a avut o primă repriză în care a arătat că mingea n-are secrete pentru el.

Plusuri: 1. călcîi reuşit, în minutul 12, 2. rău, ţîfnos cu Koman, cînd acesta l-a împins, 3. a scos un cartonaş galben la Liptak.

Minusuri: 1. a bătut tare şi peste transversală o lovitură liberă, în minutul 15, din poziţie bună, de la 23 de metri; 2. a simţit tîrziu o pasă a lui Marica, minutul 55, ce l-ar fi adus singur cu portarul, şi-a fost fluierat în ofsaid.

Puterile îl mai ţineau, dar Piţurcă a ales să schimbe în debut de repriză secundă ambele "extreme", aşa că Alex i-a lăsat loc "motoretei" Popa.

În plus, selecţionerul i-a dozat efortul pentru "otomani", marţi seară. În mod normal, va fi în primul "11" şi contra trupei lui Terim.

"A fost un meci extraordinar făcut de România. Este un meci vital pe care l-am cîştigat şi s-a văzut că noi am vrut mai mult decît ei să cîştigăm" (Alexandru Maxim, mijlocaş România)

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!